Dysfunkcje kolan a leczenie operacyjne.

2 odpowiedzi
Witam, proszę o opinię i pomoc w mojej sprawie. Rozpoznano u mnie koślawość stawów kolanowych, podwichnięcie w kierunku bocznym rzepek kolanowych i niestabilność stawów kolanowych. Rzepka jest niestabilna, czasami przesuwa się podczas chodzenia i samoczynnie powraca do osi, co - niestety - grozi upadkiem, nie ma bólu (jedynie sporadycznie niewielki ból) ani obrzęku kolan. Muszę jeszcze dodać, że lekarz ortopeda-traumatolog zdiagnozował u mnie uogólnioną wiotkość stawową. Proszę o informację, czy podwichnięcie rzepek się operuje? Jakie są powikłania po operacji, czy prawdą jest to, że staw kolanowy po operacji może być na zawsze "sztywny"? Czy można po operacji zachować normalną ruchomość tego kolana? Kilku lekarzy ortopedów stwierdziło, że oczywiście jest to możliwe. Czy istniejąca koślawość kolana będzie miała negatywny wpływ na wynik leczenia operacyjnego podwichnięcia rzepek? Ponadto pragnę poinformować, iż w październiku 2015 przebyłem zabieg artrodezy (usztywnienia) stawu skokowego prawego metodą Ilizarowa, obecnie aparat jest już zdjęty ale koślawość kolana utrudnia rehabilitację i naukę samodzielnego chodzenia, zwłaszcza, iż stopa po zabiegu usztywnienia stawu skokowego ustawiona jest ok. 40 stopni w prawo, a kolano koślawi się do wewnątrz na kształt "X".
Bardzo proszę o odpowiedź i jakąś poradę w ww. sprawach, mój wiek to 27 lat. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Mogę odpowiedzieć na jedno konkretne pytanie. Tutaj jest złożony problem i mnóstwo znaków zapytania. Nie podejmuję się tego zrobić zaocznie , bez badania, analizy oryginałów badań itd.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!
Pani choroba to nawykowe zwichnięcie rzepek. Takie objawy są wskazaniem do leczenia rehabilitacyjnego, które polega na wzmacnianiu odpowiednich części mięśni czworogłowych. Jeżeli po leczeniu zachowawczym nie ma poprawy wskazane jest leczenie operacyjne. Polega ono w zależności od stopnia zaawansowania wady na rekonstrukcji więzadeł trzymających rzepkę lub w bardziej złożonych sytuacjach na rekonstrukcji kostnej. Prawidłowo wykonany zabieg nie skutkuje ograniczeniem zakresu ruchu, jedynie pozwala rzepce na pozostanie na swoim miejscu. Czasami jednak po zabiegu pozostaje niewielkie ograniczenie zgięcia w kolanie. Jeżeli istniejąca koślawość jest bardzo duża może wymagać korekcji, jednak zdecydowanie częściej wykonuje się tzw. przeniesienie guzowatości piszczeli, które nie wpływa na oś kończyny. Odnośnie korekty ustawienia stawu skokowego- opisana przez Panią koślawość stawu skokowego jest duża. Będzie prawdopodobnie utrudniać prawidłowe obciążanie stopy.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Eksperci

Andrzej Sinicyn

Andrzej Sinicyn

Ortopeda

Wrocław

Agnieszka Miller

Agnieszka Miller

Fizjoterapeuta

Gorzów Wielkopolski

Natalia Krukierek

Natalia Krukierek

Fizjoterapeuta

Krosno

Justyna Muras

Justyna Muras

Fizjoterapeuta

Kraków

Kazimierz Barwiński

Kazimierz Barwiński

Chirurg, Ortopeda

Mrągowo

Piotr Rogala

Piotr Rogala

Ortopeda, Chirurg, Ortopeda dziecięcy

Gliwice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: kolana koślawe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.