dzialanie selegiliny

3 odpowiedzi
Witam.Jakie zastosowanie w psychiatri ma selegilina? wiekszosc antydepresantow powoduje u mnie sennosc i znuzenie.Czy selegilina jest stosowana w zaburzeniach depresyjnych z sennoscia?
Witam. Selegilina ( w uproszczeniu ) jest wybiórczym i nieodwracalnym inhibitorem MAO-B, czyli enzymu powodującego rozkładanie ( niszczenie ) monoamin w mózgu min. noradrenaliny, serotoniny. Dzięki jej działaniu stężenie monoamin jest wyższe. O jej działaniu przeciwdepresyjnym sądzono, ponieważ w psychiatrii są wykorzystywane leki będące inhibitorami MAO-A. Dzięki niej w mózgu wzrasta także poziom dopaminy- to z tego powodu jest stosowana w leczeniu choroby Parkinsona. W Polsce jest stosowana zgodnie ze wskazaniami w neurologii właśnie w leczeniu parkinsonizmu ( zarówno choroby Parkinsona , jak i objawowego parkinsonizmu ). W psychiatrii jest rzadko stosowana, sporadycznie i tylko w przypadkach lekoopornych depresji, po wykorzystaniu wszelkich innych możliwości farmakologicznych, nie ma stałych wytycznych konsultanta krajowego ds. psychiatrii co do jej stosowania. Stąd też sporadycznie psychiatrzy decydują się na użycie tego leku i zależy to wyłącznie od decyzji lekarza prowadzącego leczenie. Niestety nie jest zarejestrowana do leczenia zaburzeń depresyjnych, nie jest też lekiem refundowanym w psychiatrii. pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Selegilina jest lekiem stosowanym w Chorobie Parkinsona. Nie ma rejestracji w chorobach psychicznych.
Selegilina jest lekiem dość toksycznym, działa głównie w chorobie Parkinsona. Jest sporo interakcji (także dietetycznych) w które ten lek wchodzi. W psychiatrii praktycznie nie ma zastosowania.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.