Dziecko jest od kilku lat gnębione,bite,wyzywane,wyśmiewane i poniżane w szkole przez kolegę z klasy

4 odpowiedzi
Dziecko jest od kilku lat gnębione,bite,wyzywane,wyśmiewane i poniżane w szkole przez kolegę z klasy,nauczyciele pomimo skarg nie reagują,wręcz bronią agresora.Syn zaczął się izolować od rówieśników,wszystkie sytuacje i najmniejsze uwagi odbiera jak atak na siebie,uważa,że nikt go nie lubi,że jest nikomu nie potrzebny,nic mu się nie udaje,jest zbędny i stwarza same problemy.Syn ma tylko10lat-czy to może być dziecięca depresja?Obserwuję syna-zmiana zachowania jest przerażająca,zero własnej wartości i wiary w siebie i w kogokolwiek-nawet w rodziców-a jest jedynakiem-najważniejszym na świecie-co ma powtarzane regularnie. Jak mu pomóc?
Opisywane przez Panią problemy mogą rzeczywiście wskazywać na depresję dziecięcą, jednakże przede wszystkim wymagają oddziaływań w środowisku syna. Trzeba zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa w szkole albo poprzez interwencje nauczycieli lub zmieniając mu środowisko w którym czuje się zagrożony. Bardzo ważne jest, żeby na tak wczesnym etapie nie stracił zaufania do dorosłych, którzy zignorują jego wołanie o pomoc. Jeśli objawy utrzymają się po odizolowaniu go od 'oprawcy' wtedy warto będzie rozważyć wizytę u psychiatry dziecięcego w celu pogłębienia diagnostyki oraz zalecenia psychoterapii. Do tego czasu warto poszukać pomocy u psychologa szkolnego, który pomoże Synkowi odbudować poczucie własnej wartości oraz wiarę w dorosłych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Polecam zgłosić się z chłopcem do psychologa dziecięcego do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, lub innego miejsca przeznaczonego dla dzieci i młodzieży, gdzie otrzyma wsparcie. Czy w szkole jest psycholog szkolny ? Uważam, że w takiej sytuacji powinno odbyć się spotkanie Państwa z synem, oraz tamtego chłopca z rodzicami w obecności psychologa i ew wychowawcy, by każdy mógł się ustosunkować do zaistniałej sytuacji i przedstawić swoje stanowisko, a także wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Nie podała Pani, czy rodzice tamtego chłopca wiedzą o zaistniałej sytuacji, czy wie o tym fakcie dyrekcja ? O nieskutecznym zgłaszaniu przemocy nauczycielom powinna wiedzieć w mojej ocenie dyrekcja. Jeśli to okaże się nieskuteczne- kuratorium i policja. Jeśli dziecko doznaje przemocy w szkole, nie można się na taki stan rzeczy godzić, a już na pewno nie można się godzić na trwającą kilka lat przemoc, która prowadzi do bezradności ofiary i bezkarności sprawcy.
Zachęcam do zgłoszenia się z synem do psychologa, a równolegle do zawiadomienia psychologa szkolnego, oraz dyrekcji. Przemocy należy przeciwdziałać. W żadnym razie nie można tej sytuacji zostawić.
Pozdrawiam Paulina
Witam, sytuacja w której musi codziennie funkcjonować Pani syn jest okrutna. Brak reakcji ze strony szkoły natomiast jest niezgodny z przepisami. Warto aby skontaktowała się Pani w tej sprawie z Kuratorium. Każdy człowiek funkcjonujący w środowisku, w którym doświadcza przemocy zareaguje w końcu problemami emocjonalnymi, to normalna reakcja na nienormalne okoliczności. Jeśli Pani podejmowała już próby uzyskania wsparcia dla dziecka ze strony szkoły i nie dało to efektów, zastanawiam się czy kolejne rozmowy z psychologiem szkolnym czy nauczycielami cokolwiek zmienią. Po kilku latach doświadczania przemocy w środowisku rówieśniczym synowi może być trudno poczuć się bezpiecznie nawet jeśli kolega przestanie się wyżywać. Warto rozważyć zmianę szkoły jeśli jest taka możliwość aby syn nie musiał mierzyć się z obawami przed agresją nawet jeśli udałoby się zatrzymać przemoc wobec niego. Syn potrzebuje pozytywnych doświadczeń w grupie rówieśniczej, może w nowym środowisku będzie łatwiej odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Zmiana szkoły jak i pozostanie powinny być omówione z synem. Bardzo ważne jest tu także jego zdanie. Jednocześnie dziecko będzie potrzebowało pomocy terapeutycznej aby odbudować samoocenę znowu zacząć wierzyć w siebie. Doświadczenia przemocy odbijają piętno i nie można zostawić go z tym samego, potrzebna jest pomoc terapeuty dziecięcego. Państwo natomiast, jako rodzice możecie dać opiekę, miłość i zrozumienie. Warto abyście także podczas konsultacji z psychologiem dziecięcym omówili co możecie zrobić aby wspierać dziecko w powrocie do zdrowia.
Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz
Czy zgłaszała Pani problem dyrekcji skoro nauczyciele nie reagują? Niestety depresja u dzieci 10 letnich jest możliwa, należy się skontaktować z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną , ponadto wizyta u psychiatry. Może on wystawić zaświadczenie do szkoły o stanie emocjonalnym Pani dziecka, co może otworzy oczy niektórym nauczycielom.
Tomasz Janiczek, Terapeuta

Eksperci

Justyna Kasprzycka

Justyna Kasprzycka

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Katarzyna Behnke-Szymańska

Katarzyna Behnke-Szymańska

Psycholog, Psychoterapeuta

Jelenia Góra

Gabriela Bazarnik

Gabriela Bazarnik

Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psychoterapeuta

Kraków

Iwona Wietrzyk

Iwona Wietrzyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Tarnów

Katarzyna Kubacka

Katarzyna Kubacka

Psycholog

Lublin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: przemoc
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.