Dziecko z ADD i niską samoocenę, jak mu pomóc?

4 odpowiedzi
Witam, serdecznie. Jestem mamą 9-letniego chłopca. Jego wychowawcą szkolnym jest pedagog terapeuta. Zasugerowano nam, że dziecko może mieć ADD. Faktycznie odkąd rozpoczął naukę w szkole to daje się to zauważyć z różnym natężeniem. Chciałabym pomóc swojemu dziecku, bo tak w domu, jak i w szkole ma coraz więcej problemów, z którymi nie potrafi się sam uporać. Ma bardzo niską samoocenę. W sumie to potrafi popadać w ocenie sytuacji, jak i samego siebie ze skrajności w skrajność. Czasem wydaje mu się, że jest fantastyczny i mądry, a wystarczy niewiele by go zdołować. Słyszałam, że należy się w celu diagnozy skonsultować z psychiatrą. Czy Pani doktor pomaga takim dzieciakom?
Powinna Pani odwiedzić psychologa dziecięcego. Dziecko z ADHD-nieuważnym (ADD to sformułowanie przestarzałe) wymaga stałego wspieranie w formie pochwał właściwego zachowania (budowanie własnej wartości i pewności siebie), odrabiania lekcji czy zabawy z rodzicami (czytanie, układanie puzzli, rozwiązywanie łamigłówek itp.) w strefie wyciszenia czyli pokoju gdzie jest jak najmniej bodźców zewnętrznych (pomaga w koncentracji) i uczestniczenie w jego zajęciach (wspólna jazda na rowerze, gra w piłkę itp.).
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, niestety nie jestem psychiatrą dziecięcym, a wiek rozwojowy rządzi się swoimi specyficznymi prawami, więc radziłabym się skontaktować ze ścisłym specjalistą. W Łodzi jest fundacja "Jaś i Małgosia", gdzie można uzyskać pomoc także psychologów, pedagogów i terapeutów. Nie wiem, gdzie Państwo mieszkają, ale myślę że w każdym większym mieście są podobne placówki. Pozdrawiam
Szanowna Pani
W sytuacji podejrzenia jakichkolwiek zaburzeń u dziecka czy dorosłego, najpierw należy przeprowadzić diagnostykę. Powinna polegać ona na zebraniu wywiadu od obojga rodziców dotyczącego niepokojących objawów jak również całego procesu rozwoju dziecka od okresu ciąży do teraz, z uwzględnieniem chorób obojga rodziców. Następnie powinno się wykonać tzw. testy psychologiczne, które miarodajnie ocenią jakie są możliwości intelektualne dziecka, zdolność zapamiętywania, kojarzenia i koncentracji. Powinno się również ocenić sprawność motoryczną syna.
Tylko pełna ocena pozwoli potwierdzić podejrzenie ADD i wykluczyć inne przyczyny które mogą mieć podobne objawy. Czasem należy również wykonać badania dodatkowe jak EEG, badania krwi czy skonsultować się z neurologiem. O tym wszystkim poinformuje Panią lekarz w czasie stawiania diagnozy. Najlepiej, aby był to lekarz psychiatra specjalizujący się w leczeniu dzieci.
Bez względu na to jaka będzie diagnoza powinna Pani otrzymać konkretne zalecenia jak należy wspierać syna w szkole i w domu. W sytuacji rozpoznania ADD dziecko powinno mieć możliwość nauczenia radzenia sobie, m.in. poprawy koncentracji. Do tego służą różnego rodzaju treningi koncentracji, oczywiście w tym wieku w formie zabawy.
Pisze Pani również, że syn ma chwile, gdy bardzo nisko ocenia swoje możliwości i wątpi w siebie. To sygnał, który rzeczywiście jest bardzo niepokojący. Syn powinien mieć zapewnione wsparcie psychologiczne, tak aby nauczył się wierzyć w siebie i pokonywać codzienne trudności. Rodzice dzieci z ADHD i ADD powinni przejść przez cykl warsztatów dla rodziców, na których zwykle jest część psychoedukacyjna, czyli informacyjna i druga część, na której rodzice nabywają konkretne umiejętności jak pomóc dziecku z tym zaburzeniem.
Proponuje, aby w pierwszym etapie zgłosiła się Pani z dzieckiem do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Takie poradnie są we wszystkich dzielnicach, pomoc tam świadczona jest bezpłatna. Jeśli szuka Pani Ośrodka prywatnego to należy zwrócić uwagę, czy świadczona pomoc jest kompleksowa. Czy w placówce ją psycholodzy, terapeuci i czy jest psychiatra dziecięcy. Proszę pamiętać, że powinna Pani na koniec otrzymać pisemną informację dla szkoły, gdzie będą dokładnie zawarte konkretne zalecenia jak wspomagać syna.
Mam nadzieję, że te informację pomogą Pani. Niestety ja specjalizuję się w leczeniu osób dorosłych.
Jeszcze jedno, przed zgłoszeniem do Poradni warto poprosić nauczycieli syna o pisemną ocenę zachowania i trudności syna w szkole, tam, aby lekarz diagnozujący miał jak najwięcej danych.
Z poważaniem
Małgorzata Tomaszewska
Proszę zgłosić się na wizytę do psychologa dziecięcego, a w kolejności jeśli byłaby taka potrzeba lekarza psychiatry dziecięco młodzieżowego. Niestety przyjmuję tylko dorosłych. Nie posiadam specjalizacji z psychiatrii dziecięco młodzieżowej.
Jeśli Pani sobie życzy mogę podać nr polecanego przeze mnie psychologa dziecięcego.

Eksperci

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.