Dzień dobry. 10 lat temu przeszedłem operację płuc, usunięto jedną część prawego płuca (był to guz g

2 odpowiedzi
10 lat temu przeszedłem operację płuc, usunięto jedną część prawego płuca (był to guz gruźlicy). Chcę zostać zawodowym kierowcą kategorii C + E. Czy po tej diagnozie będę mógł przejść badanie lekarskie? Czy lekarz wyrazi zgodę? A w którym dokumencie lub akcie znajduje się lista chorób, które uniemożliwiają prowadzenie pojazdu?
Witam,
Odpowiedź na Pana pytania zacznę od końca. Dokumentem, w którym zawarte są przeciwwskazania zdrowotne do prowadzenia pojazdów jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. W paragrafie 4.2. widnieje następujące stwierdzenie:
"W wyniku badania lekarskiego uprawniony lekarz stwierdza u osoby badanej istnienie lub brak:
1) chorób narządu wzroku;
2) chorób narządu słuchu i równowagi;
3) chorób układu sercowo-naczyniowego;
4) chorób narządu ruchu;
5) chorób układu nerwowego;
6) zaburzeń psychicznych;
7) cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania
poziomu cukru we krwi;
8) niewydolności nerek;
9) objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
10) objawów wskazujących na uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich
nadużywanie;
11) przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na
zdolność do prowadzenia pojazdu;
12) innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu".
W 11/12 punktów nie jest zawarta Pana przebyta choroba. Co do punktu 12, decyduje o tym lekarz. Nie będę zabierać głosu w sprawie wydawania opinii przez lekarza, gdyż nie jestem lekarzem, tylko psychologiem.
Ze swojej strony powiem, iż oprócz badań lekarskich, żeby zostać zawodowym kierowcą, należy przejść badania psychologiczne. Jeżeli posiada Pan prawo jazdy kategorii B, to należy jeszcze zrobić prawo jazdy kategorii C + E i zdobyć świadectwo kwalifikacji oraz kartę kierowcy i przejść badania psychotechniczne u psychologa transportu. Wszelkie informacje na temat badań psychotechnicznych ujęte zostały w dwóch ustawach:
1. Ustawa z dnia 5.01.2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 ze zm.)
2. Ustawa z dnia 6.09.2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.).
Zakres badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu obejmuje:
1. wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej,
2. badania narzędziami diagnostycznymi,
3. ocenę i opis osoby badanej pod względem: sprawności intelektualnej i procesów poznawczych,
osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej,
4. sprawności psychomotorycznej.
Podsumowując, należałoby się udać do lekarza i przejść badania. Tylko wtedy Pan się dowie, czy Pana stan zdrowotny jest przeciwwskazaniem czy nie jest, do podjęcia pracy zawodowego kierowcy. Jeśli lekarz wyda opinię pozytywną, to jeszcze czekają Pana badania psychotechniczne. Droga do zrealizowania przez Pana wybranego celu w obszarze zawodowym jest nieco może długa pod względem formalnym :), ale warto ją podjąć. Trzymam za Pana kciuki :) Pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuje Panu za kontakt :)

Otrzymał Pan (już) powyżej, wyczerpującą oraz profesjonalną
odpowiedź od Pani Marii.

Z Pana relacji wynika, że dziesięć lat temu, był zabieg chirurgiczny.
Domniemuję, że kondycja zdrowotna Panu dopisuje, co jest pozytywną przesłanką do ubiegania się, o zawodowe prawo jazdy.

Życzę Panu radości i pomyślności, żeby się udało!