Dzień dobry. 2 tygodnie temu miałam laparoskopię (endometrioza + resekcja jelita). Przez 7 dni otrzy

1 odpowiedzi
Dzień dobry. 2 tygodnie temu miałam laparoskopię (endometrioza + resekcja jelita). Przez 7 dni otrzymywałam paracetamol, Dexak, Biofazolin, Metronidazol, Gentamycynę i zastrzyki Neoparin. Kolejne 4 dni łykałam ibuprom. Zastrzyki Neoparin przyjmuję nadal (15 dzień). Dziś zrobiłam badania krwi. CRP ładnie spadło do 3,8. Natomiast martwi mnie jeden parametr z prób wątrobowych. ALT wynosi 50 (norma do 35). Na szczęście inne parametry są w normie. AST 24 U/l (norma do 35), bilirubina 0,99 mg/dl (norma do 1,2), fosfataza zasadowa
38 U/l (norma do 98), GGTP 33 U/l (norma do 38). Morfologia w normie, oprócz delikatnego odchyłu PCT 0,45% (norma do 0,38%).
Czy wynik ALT może być związany z operacją i lekami? Powinnam poczekać i zbadać go jeszcze raz, czy od razu udać się do lekarza? A może powinnam zacząć przyjmować jakieś leki na wątrobę i po jakimś czasie powtórzyć badanie? Dodam, że przed operacją wszystkie wyniki były prawidłowe, a WZW, HCV, HIV, kiła - niereaktywne.
Istnieje prawdopodobieństwo, że antybiotykoterapia lub infekcja spowodowała uszkodzenie wątroby.

Wskazane pogłębienie diagnostyki u hepatologa.