Dzień dobry, 4 lata temu stwierdzono u mnie nadreaktywność pęcherza (przyjmuję Vesi**** 10mg, Bet**

2 odpowiedzi
4 lata temu stwierdzono u mnie nadreaktywność pęcherza (przyjmuję Vesi**** 10mg, Bet**** 50 mg). Mimo przyjmowania leków od ponad 4 lat cierpię z powodu nawracających dolegliwości bólowych pęcherza moczowego (silne skurcze, parcia, częstomocz). Dotychczas wykonywane badania moczu i posiewy ujemne. Właśnie jestem w trakcie kolejnego "ataku" - od 3 dni częstomocz, silne bóle pęcherza. Dzisiaj wykonałam badanie ogóle moczu - nieprawidłowości w badaniu: bakterie - dość liczne, pasma śluzu - liczne, białko - ślad, przejrzystość - lekko mętny. Poza tym wszystko w normie (erytrocyty świeże, leukocyty w normie - 0-1 wpw). Wynik posiewu za kilka dni. Czy wynik badania ogólnego moczu wskazuje na infekcję czy przyczyny dolegliwości należy szukać gdzieś indziej.
Z tego co czytam prawdopodobnie poza (być może wtórną) nadreaktywnością wypieracza pęcherza moczowego - mniemam, że potwierdzoną w badaniu urodynamicznym, podejrzewam u Pani zespół bolesnego pęcherza (PBS)/śródmiąższowe zapalenie pęcherza (IC). Należałoby wykonać ogląd cystoskopowy z ew. pobraniem wycinków biopsyjnych. W przypadku potwierdzenia IC do rozważenia hydrodystensja/wlewki dopęcherzowe z kwasu hialuronowego (prep. handlowy "Iaruril"). Jeśli rozpoznanie się nie potwierdzi przy potwierdzonej urodynamicznie nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego i oporności na ww. leki (solifenacyna/mirabegron) należy zaproponować ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Trzeba na nowo przeanalizować objawy żeby zorientować się czy mamy do czynienia z jedną chorobą czy jest ich kilka. Jeżeli będzie to jedynie nieskuteczność farmakoterapii doustnej to można rozważyć inny rodzaj terapii jakim jest ostrzykiwanie pecherza moczowego toksyną botulinową. Efekt w postaci redukcji bądź ustąpienia parć i częstomoczu utrzymuje się około 6-8 miesięcy. Potem jeżeli terapia jest satysfakcjonująca można wykonać kolejną iniekcję. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jeżeli natomiast w wyniku zebranego wywiadu pojawią się przesłanki iż w ścianie pęcherza toczy się inny proces chorobowy, być może będzie wskazana biopsja pęcherza moczowego. Taką biopsję wykonuje się przezcewkowo przy użyciu cystoskopu. Dalsze postępowanie planuje się w zależności od uzyskanego wyniku histopatologicznego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.