Dzień dobry, 6 lat temu wykryto u mnie PCOS oraz insulinooporność. Zaczęłam zdrowiej jeść (z niski

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
6 lat temu wykryto u mnie PCOS oraz insulinooporność. Zaczęłam zdrowiej jeść (z niskim IG) oraz biegać i dużo jeździłam na rowerze. Po wyjściu za mąż niestety przytyłam. Głównie z tego względu, że mój mąż to łasuch więc i ja podjadałam mu słodycze. Często też robiłam typowe "polskie obiady". Ale znam zasady diety z niskim IG więc zamiast ziemniaków jadłam kaszę, dbałam o dużą ilość surówek itd.
No i przytyłam ale głównie przez brak regularnego sportu.
Jako, że jestem po pierwszym poronieniu (9 tc) to zaczęłam robić zlecone badania. Zrobiłam krzywą cukrzycową i insulinową.
Oto wyniki:

Insulina 6,90 µIU/ml - na czczo
Insulina 92,40 µIU/ml - po 1 godzinie
Insulina 88,00 µIU/ml - po 2 godzinach

Glukoza 97,40 mg/dl - na czczo
Glukoza 217,30 mg/d - po 1 godzinie
Glukoza 144,70 mg/dl - po 2 godzinach.

Szczerze mówiąc - jestem tym przerażona. Wiem, że na czczo glikemia jest prawidłowa, ale po godzinie i dwóch już nie.
Odstawiłam kompletnie cukier, staram się jeść 4 lub 5 posiłków dziennie (owsianki / owoce z jogurtem naturalnym i orzechami/ obiady (kasza gryczana, pierś z kurczaka, surówki) / sałatki z mixu sałat z warzywami i mozzarellą / zupy.
Waga ani drgnie... Biorę Metformax 500 mg 3 x dziennie do posiłku.
W jaki sposób mogę poprawić te wyniki oraz choć trochę schudnąć? W miarę możliwości ćwiczę na macie albo idę na ok 45 minut pobiegać.
Czy za mała ilość snu może mieć też wpływ na moją wagę? Chodzę spać ok 22.30 / 23.00. Zrywam się do pracy po 5 lub ok. 4.30 w zależności czy muszę jechać do biura, czy mogę pracować zdalnie.
Będę bardzo wdzięczna za jakieś rady i wskazówki.
Dzień dobry, tak, wyniki po pierwszej godzinie faktycznie są troszkę za wysokie.
Aby schudnąć konieczne jest wejście w tak zwany "deficyt kaloryczny", czyli musi jeść Pani mniej kalorii, niż potrzebuje Pani organizm.
Może Pani sobie sama zaplanować taki deficyt kaloryczny i liczyć to na aplikacji np. fitatu, lub zgłosić się do dietetyka, która przygotuje dla Pani jadłospis z odpowiednią kalorycznością.
PS. Krótki sen bezpośrednio nie wpływa na masę ciała, ale przez częste niewysypianie się, może być Pani bardziej zmęczona i przez to mieć większą ochotę na podjadanie czy słodycze.

Dzień dobry, sytuacja którą Pani opisuje jest dość złożona i krótka porada niewiele tutaj pomoże. W mojej opinii ilość snu oraz aktywności fizycznej jest bardzo istotna. Najważniejsza jest natomiast analiza dotychczasowej diety oraz wielkości porcji a następnie zaplanowanie zbilansowanej, indywidualnej diety. Ziemniaki, kasze czy owoce na każdego działają inaczej. To samo dotyczy surówek. Jeśli jemy surówki gotowe, będzie w nich cukier lub fruktoza. Ilość posiłków również jest osobnicza. Nie każdy powinien spożywać 5 posiłków. Zapraszam do kontaktu.