Dzień dobry, badałam prolaktynę i pod koniec 2022 r. miałam wynik 34 ng/ml (12 dc), w zeszłym miesią

1 odpowiedzi
Dzień dobry, badałam prolaktynę i pod koniec 2022 r. miałam wynik 34 ng/ml (12 dc), w zeszłym miesiącu miałam 22,3 ng/ml (13 dc), a w tym 33,4 ng/ml (9dc). Miałam pod koniec roku kiepski wynik kreatyniny, a w poprzednim miesiącu kreatynina była w normie i prolaktyna była w normie. Czy jest się czym niepokoić? Czy kreatynina ma wpływa na prolaktynę? Nie mam żadnych objawów podwyższonej prolaktyny, które są wymienione w internecie. Dodam tylko, że należę do osób stresujących się wszystkim, a przede wszystkim pracą. Czy stres wpływa na prolaktynę, że są wzrosty i spadki? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Do podstawowych przyczyn hiperprolaktynemii niezwiązanej z obecnością zmian w przysadce i ciążą, zaliczamy stosowane leki oraz nieprawidłowo funkcjonujące nerki, wątrobę lub tarczycę (jej niedoczynność). Zatem tak, podwyższona kreatynina może dawać podwyższone stężenie prolaktyny.