Dzień dobry, bardzo bym prosił o pomoc od roku córka leczy się z natrectw ma 17 lat bardzo długo myj

4 odpowiedzi
Dzień dobry, bardzo bym prosił o pomoc od roku córka leczy się z natrectw ma 17 lat bardzo długo myje żeby, i sama się myje długo ok 2godz. przybywa w łazience. Do szkoły boi się chodzić, bardzo długo wybiera się do szkoły i w końcu nie idzie. Rok już nie chodziła
Jak jej pomóc byliśmy u specjalistów. Rozkładają ręce bardzo proszę o pomoc, co możemy zrobić bardzo dobrze się uczyła w gimnazjum, a teraz boi się chodzić do szkoly
Dzień dobry Panu,
nerwicą natręctw i zaburzenia lękowe są dolegliwościami, które wymagają długiego czasu leczenia, a przede wszystkim systematyczności. Najprawdopodobniej Pana córka odczuwa silny lęk przed wyjściem do szkoły, a zarazem opuszczeniem bezpiecznego dla niej miejsca, jakim jest dom. Być może odpowiednim rozwiązaniem kwestii nauczania byłoby nauczanie w domu, dopóki córka nie poczuje się lepiej. Na pewno ważne jest, aby ją wspierać i zrozumieć. Zachęcam do zapisania córki do psychologa lub psychoterapeuty, aby rozpocząć psychoterapię i ulżyć jej w cierpieniu. Takie dolegliwości nie znikną same. Potrzebny jest przede wszystkim czas i odpowiednie leczenie. Trzymam za Państwa kciuki :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Rozumiem, Pani/Pana zaniepokojenie sytuacją Córki. Z tego co zostało podane wynika, że Córka przeżywa silną potrzebę (obsesyjną/kompulsywną) mycia połączoną z lękiem przed szkołą, przebywaniem w tłumie bądź towarzystwie innych osób (tzw. agorafobia) - co sugerowałoby cechy zaburzenia obsesyjno - kompulsywnego (OCD).

Przy takim zestawieniu objawów wskazane jest, aby dziewczyna podjęła psychoterapię indywidualną albo grupową skierowaną na radzenie sobie z napięciem, które prawdopodobnie rozładowuje przesadnym myciem(kompulsją). Takie zachowanie musi mieć swoje źródła w doświadczeniach Pani/Pana Córki, z którymi (być może) nie jest gotowa mierzyć się na obecnym etapie życia.

Sugerowałabym zadbać mimo wszystko o stałe wsparcie psychiczne dla Córki, wizyty psychologa, psychoterapeuty (nawet domowe) choć zdecydowanie lepsze by były po za środowiskiem domowym (minimum 1 raz w tygodniu), aby Córka miała szansę i czas skonfrontować się ze swoimi trudnościami, lękami i natręctwami. Bezwzględnie nie wskazane jest wywoływanie presji i konieczności szybkiego poradzenia sobie z problemem, gdyż w przypadku terapii trudności psychicznych czas naszej readaptacji jest bardzo różny i indywidualnie zdeterminowany - (w zależności od naszych zasobów psychicznych: tj. np. zdolności identyfikowania i kontroli emocji, dojrzałości myśli, sieci wsparcia społecznego czy poziomu motywacji i determinacji). Jedni z nas poradzą sobie z lękami szybciej niż dużo wolniej.

W sytuacji kontynuacji nauczania - proszę pamiętać o możliwości edukacji domowej bądź wystąpienia o indywidualny tok nauczania jako jedyny z możliwych, aby Córka mogła kontynuować edukację a z uwagi na trudności psychiczne jakich doświadcza nie jest w stanie jej realizować w szkole macierzystej.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska
Witam, rozumiem, że jest Pan zaniepokojony stanem i zachowaniem córki. Aby uzyskac więcej informacji na temat opisywanych zachowań zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą w miejscu Pana zamieszkania. Pozdrawiam
Mechanizm rozwoju nerwicy natręctw obejmuje zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych obszarów mózgu i nieprawidłowym wydzielaniem wybranych neuroprzekaźników. Nie bez znaczenia jest także wrodzony perfekcjonizm i tendencja do dominacji w różnych aspektach życia codziennego. Terapię psychologiczną córki można wspomóc terapią lekową w celu złagodzenia objawów choroby. Pacjentom przepisuje się zazwyczaj inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które mają działanie uspokajające i przeciwlękowe, a także neuroleptyki.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne można leczyć przy właściwym sposobie prowadzenia terapii przez specjalistę. Proszę jednak pamiętać, że proces ten może zająć od kilku miesięcy do kilku lat.
Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Małgorzata Niklasińska

Małgorzata Niklasińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Polkowice

Anna Szadkowska-Ciężka

Anna Szadkowska-Ciężka

Psycholog

Lublin

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 88 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.