Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Kobieta, 28 lat. Stan podgorączkowy 37,2-38,0 od ponad 5 tygodn

1 odpowiedzi
Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Kobieta, 28 lat. Stan podgorączkowy 37,2-38,0 od ponad 5 tygodni. Na początku stanu podgorączkowego wyczuwalne bolesne węzły chłonne. Brak innych objawów. Lekarz prowadzący skierował (koniec drugiego tygodnia stanu podgorączkowego) na: morfologia - liczba i procent neutrocytów za niski (liczba 1,6 w skali 2,0-7,0; procent 36,8 skali 50,0-70,0), za wysoki procent limfocytów (52% w skali 25,0-45,0), za duży procentowy udział bazocytów (1,6% w skali 0,0-1,0). Pozostałe parametry w normie. OB 14 (norma poniżej 15), mocz prawidłowy, CRP <1 (norma <5), ALT i AST w normie, dobre wyniki. W związku z utrzymującym się stanem podgorączkowym przez 5 dni brałam antybiotyk (niestety zapomniałam nazwę) o szerokim spektrum. Bez efektu. Po kolejnych dwóch tygodniach od morfologii wykonałam badania: RF <10 (norma do 14), TSH (2,9 przy normie 0,27-4,2), Ft4 (14,9 przy normie 12-22), kał na pasożyty - nie wykryto. Szukając dalej, zaczepiłyśmy się z lekarzem o boreliozę i inne. PRZECIWCIAŁA ANTY - BORRELIA IGG (ujemny <10), PRZECIWCIAŁA ANTY - BORRELIA IGM 22,22 przy normie ujemny: <18.0, niejednoznaczny: 18.0 - <22.0, dodatni: >=22.0. Wskazane potwierdzenie swoistości przeciwciał testem Western Blot. Ustaliłam z lekarzem prowadzącym, że wykonam test Western blot w kierunku boreliozy, ale nie mam żadnych cech boreliozy - brak rumienia, śladu kleszczy i po kleszczach, brak problemów z puchnięciem stawów. Lekarz skierował mnie jeszcze na badanie RTG płuc i USG jamy brzusznej (chodzi chyba o sarkoidozę). Bierzemy pod uwagę również toksoplazmozę z uwagi na jedzenie tatara wołowego w okresie poprzedzającym wystąpienie stanu podgorączkowego. Po pięciu tygodniach: utrzymuje się temperatura, okresowo skacze do 38,0, dreszcze, poty, uderzenia gorąca, brak innych objawów. Problemy dentystyczne wykluczone. Wirus HIV i kiła również nie są brane pod uwagę ze względu na brak czynnika ryzyka. Prośba o ocenę, co jeszcze może być przyczyną i jakie badania wykonać, które może zostały pominięte w toku konsultacji
Trzeba poczekać na wyniki USG jamy brzusznej, one mogą dużo wyjaśnić i zgłosić lekarzowi prowadzącemu,jakikolwiek wyjazd za granicę kraju, co poszerzy diagnostykę w kierunku innych chorób.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.