Dzień dobry, boje się powiedzieć rodzicom, że chciałbym zmienić płeć (biologicznie jestem dziewczyną

3 odpowiedzi
Dzień dobry, boje się powiedzieć rodzicom, że chciałbym zmienić płeć (biologicznie jestem dziewczyną) i potrzebuję pomocy psychologa ale nie jestem pełnoletni, jak poprosić ich o zapisanie do psychologa?
Dzień dobry! Jeśli masz poczucie, że to może być dla Ciebie trudna rozmowa warto skorzystać z pomocy kogoś z bliskiego otoczenia - może np. psycholog/pedagog szkolny. Jeśli czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie ważne jest, żeby to była szczera rozmowa - powiedz jak się czujesz, czego potrzebujesz i dlaczego ważne jest dla Ciebie wsparcie psychologiczne w obecnej sytuacji. Pozdrawiam i trzymam kciuki!

To co z pewnością możesz zrobić, aby poczuć się lepiej przed tą rozmową, to przygotować się do niej. Dobrze byłoby zadbać o to, aby nikt z Was się nie spieszył i miał nieograniczony czas na tę rozmowę. Jeżeli odczuwasz duży stres związany z podjęciem tematu, może warto pomyśleć nad sporządzeniem notatek. Możesz wypisać hasłowo kilka najważniejszych kwestii, które chciałbyś poruszyć. Stworzenie listy sprawi, że nawet przy dużym napięciu, nie zapomnisz wspomnieć o ważnych rzeczy. To co jednak jest najważniejsze to, abyś był szczery. Opowiedział rodzicom jak się czujesz, z czym na co dzień się zmagasz, jakie emocje towarzyszą Ci w związku z Twoją płcią. Myślę, że szczera i otwarta rozmowa z rodzicami sprawi, że Twoja prośba będzie dla rodziców oczywista do spełnienia.
Dzień dobry, dziękuję za przesłanie pytania!
Rozmowa na temat swojej tożsamości płciowej i potrzeb związanych z tym może być bardzo trudna, zwłaszcza jeśli obawiasz się reakcji rodziców. To co może okazać się pomocne w takiej rozmowie to wcześniejsze przygotowanie się do tego, na kilku płaszczyznach:
1.Emocjonalnej - podczas tej rozmowy zarówno po Twojej jak i rodziców stronie mogą pojawić się rozmaite emocje. Aby lepiej przygotować siebie na tej płaszczyźnie być może korzystne będzie spisanie swoich myśli i uczuć co do przebiegu tej rozmowy. Emocje, których w jakiś sposób się spodziewamy mogą okazać się dużo lżejsze do przeżycia już w trakcie. U rodziców mogą pojawić się natomiast najróżniejsze reakcje, których nie sposób przewidzieć. Rozważ różne reakcje - rodzice mogą być zaskoczeni, zmartwieni lub niepewni. Pozostawienie im chwili czasu na przetworzenie informacji być może okaże się korzystne.
2.Technicznej - znajdź moment, w którym będziecie mieli czas i spokojną przestrzeń na rozmowę.
3.Treściowej - to w Tobie znajduje się najlepsza odpowiedź,na to co dokładnie powinieneś powiedzieć rodzicom. Warto więc przede wszystkim zadać sobie samemu to pytanie: ,,Co chcę im powiedzieć? Co chcę w związku z tym uzyskać’’?. Szczerość i bezpośredniość to z kolei dobre nawyki w komunikacji swoich uczuć, które zdają się być pomocne w sensie ogólnym :) Być może, korzystne będzie również podkreślenie szczególnego kontekstu Twojej prośby (czyli jak rozumiem chęci zadbania o swoje zdrowie psychiczne).
Trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie!
Karolina Etmańska