Dzień dobry. Byłam dziś u chirurga ,stwierdził ,że wędrujące jaderko to nic groźnego , wystarczy obs

1 odpowiedzi
Byłam dziś u chirurga ,stwierdził ,że wędrujące jaderko to nic groźnego , wystarczy obserwować . Za pół roku do kontroli , na moje pytanie ,jak długo ,bądź czy nie jest groźne ...padła odpowiedź -prosze obserwować,w wieku lat 12-13 w czasie dojrzewania ,może w tedy coś . Dodam ,że syn ma 10lat. Czy to jest normalne ?
Dzień dobry,

Jądro wędrujące może występować do początku okresu pokwitania i jest to normalne. Jeśli w czasie badania chirurg sprowadzi jądro do moszny i ono tam pozostanie to znaczy, że trzyma je tylko mięsień tzw. dźwigacz jądra.

W okresie pokwitania masa jąder się zwiększa i mięsień ten u dorosłych mężczyzn może jedynie skurczyć skórę moszny.

Obserwacja polega na badaniu jąder co 6-12 miesięcy aż do momentu, w którym jądra przestają wędrować. Obserwacja jest potrzebna ponieważ ok 5% jąder wędrujących (szczególnie między 6 a 9 rokiem życia) może "wstępować". Wstępować, czyli pozornie przesuwać się w górę. Polega to na tym, że "sznurek", na którym wiszą tzw powrózek nasienny okazuje się krótszy niż powinien przy zwiększającym się wzroście chłopca. W takiej sytuacji przeprowadza się operację jak przy wnętrostwie - najczęściej w chirurgii jednego dnia.

Więcej o wnętrostwie i jądrach wędrujących w artykule na portalu "Medycyna Praktyczna": /pacjent/pediatria/choroby/152943,wnetrostwo-niezstapione-jadro-brak-jadra-w-mosznie

Pozdrawiam

Oskar Zgraj

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.