Dzień dobry, chciałabym się doradzić co robić w sytuacji gdy syn jest niegrzeczny i nie chce słucha

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
chciałabym się doradzić co robić w sytuacji gdy syn jest niegrzeczny i nie chce słuchać, a żadne tłumaczenia nie pomagają. Czy w takiej sytuacji dobrze jest stosować kary, żeby dziecko wiedziało że robi źle? Np. jak chce bajkę a było nie grzeczne to mi jej po prostu nie puszczać i nie dawać tego co chce? Poza tym otrzymałam sygnały z przedszkola że nie skupia się nad tym co mówią do niego Panie i niezbyt chętnie chce wykonywać polecenia. Czy są jakieś metody aby temu zaradzić? Tak samo nie potrafi grzecznie usiedzieć podczas spożywania posiłku i ciągle go cos rozprasza. Może są jakieś ćwiczenia/ zabawy pozwalające dziecku na większe skupienie?
Dzień dobry. Ważne jest zrozumienie, że układ nerwowy dziecka reaguje na sygnały zagrożenia, co może wpływać na jego zachowanie. Aby skupić się i przyswajać informacje, dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i wsparcia od dorosłych. Istotne jest także, czy otoczenie, zarówno w domu, jak i w przedszkolu, tworzy atmosferę bezpieczeństwa.

Rozważanie, czy dziecko otrzymuje wystarczające wsparcie emocjonalne, może prowadzić do zrozumienia, dlaczego może przejawiać niegrzeczne zachowania. Warto zastanowić się nad sytuacją w rodzinie i w szkole, czy panuje tam atmosfera bezpieczeństwa, czy może występują napięcia, walka o władzę czy konflikty.

Zamiast kierowania się jedynie w stronę kary, warto eksplorować alternatywne strategie, takie jak budowanie pozytywnego wzmocnienia, rozwijanie umiejętności samoregulacji i budowanie silnych relacji z dzieckiem. Komunikacja z przedszkolem i wspólna praca z pedagogiem mogą dostarczyć dodatkowych informacji i pomóc w opracowaniu spersonalizowanego podejścia, dostosowanego do potrzeb Twojego syna.

Określenie "niegrzeczny" też jest bardzo ogólne. Warto przyjrzeć się, jakie reakcje na stres dominują u dziecka, jakie to wzbudza rekacje u dorosłych wokół i co robić jako dorosły, by pomóc się dziecku uregulować do poczucia bezpieczeństwa, gdzie może się skoncentrować, adekwatnie odczytywać wskazówki społeczne i współpracować.