Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jaka jest prawda dotycząca popijania w trakcie posiłków, bo s

3 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jaka jest prawda dotycząca popijania w trakcie posiłków, bo są dwie prawdy, jedni głoszą nie picie w ogole niczego do posiłków, maksymalnie 1-20minut można pić, po tym czasie, dopiero najwczesniej 1,5 h po posiłku, powodem jest rozcienczanie soków trawiennych, zle trawienie oraz nieprzyswajanie skladnikow odzywczych, brak dobrej sterylizacji pokarmu, a wiec wysokie ryzyko jelitowek czy zakazen pasozytami a także nadwagę, jest to wszystko moim zdaniem bardzo logiczne, jakie zatem przesłanki mają ci, którzy uważają, że można pić do woli w trakcie posiłków, proszę mi wytłumaczyć jak może jednak nie dojść do rozcienczenia soków zoladkowych wypijajac do posilku przyslowiowa szklanke kompotu?
Z literatury chemii rozcieńcza się kwasy, np włąśnie solny i dam taki przykład mam 0.5l kwasu solnego 38 %, chce z niego zrobić 10%, aby uzyskać taki roztwór potrzebujemy uzyć dokladnie 1400g wody, idąc tym przykładem, naprawdę niech mi ktoś logicznie wytłumaczy, jak wypicie czegoś do posiłku jakimś cudem moze mi nie rozcienczyć kwas solnego w zoladku? bedę wdzieczna
Dzień dobry, pytanie które Pani zadaje często pojawia się tu na platformie ponieważ wiele osób ten temat nurtuje i już kiedyś się w tym temacie wypowiadałam. Gdybyśmy mogli traktować organizm ludzki jak chemiczne laboratorium, żywienie byłoby bardzo proste. Problem w tym, że żywy organizm to nie sterylne probówki. Ciągłe zmiany w poziomie pH w żołądku uzależnione są od wielu czynników i wahają się między 1,5 - 3,5. Badania naukowe potwierdzają, że spożycie wody powoduje wzrost gastrycznego pH. W jakim stopniu te zmiany zachodzą jest już kwestią osobniczą. Zalecenia spożywania, bądź nie, wody z posiłkiem, po posiłku, przed posiłkiem uzależnione są od funkcjonowania danego organizmu. Należy wziąć pod uwagę schemat wypróżnień i/lub problemy z nimi związane, stan odżywienia oraz choroby współistniejące. Nie ma jednej koncepcji dla każdego. W razie wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, można spokojnie pić wodę albo inne płyny w trakcie posiłku organizm sobie wyrówna PH, gdyby było inaczej nie dalibyśmy rady trawić zup, jedynym przeciwskazaniem do popijania w trakcie posiłków jest choroba refluksowa przełyku oraz po zabiegach bariatrycznych.
są dwa główne podejścia do kwestii picia płynów podczas posiłków:

Nie należy pić niczego podczas jedzenia, ponieważ może to rozcieńczać soki trawienne i utrudniać właściwe trawienie. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że płyny należy spożywać najwcześniej 1,5 godziny po posiłku, aby uniknąć problemów z wchłanianiem składników odżywczych, a także ryzyka wystąpienia zaburzeń trawienia, pasożytów jelitowych czy nadwagi.

Picie płynów podczas posiłku jest dopuszczalne i nieszkodliwe. Zgodnie z tą opinią, wypicie umiarkowanej ilości płynu, np. szklanki wody czy soku, nie powoduje rozcieńczenia soków trawiennych w stopniu, który mógłby negatywnie wpływać na trawienie.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Kwas solny w żołądku ma stężenie około 0,5 M, czyli 5%. Wypicie szklanki wody (ok. 200 ml) podczas posiłku spowoduje jedynie ok. 10% rozcieńczenie tego kwasu, co nie ma istotnego wpływu na jego skuteczność trawienną. Dlatego też umiarkowane pojenie nie powinno być problemem dla prawidłowego przebiegu trawienia.

Podsumowując, choć w niektórych przypadkach osoby wrażliwe mogą odczuwać dyskomfort po piciu podczas posiłków, to w większości sytuacji umiarkowane pojenie jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na trawienie. Należy jednak unikać nadmiernego nawadniania, które mogłoby istotnie rozcieńczyć soki trawienne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.