Dzień dobry Chciałabym zapytać czy w praktyce istnieje możliwość odbycia pojedynczej lub kilku ko

3 odpowiedzi
Dzień dobry

Chciałabym zapytać czy w praktyce istnieje możliwość odbycia pojedynczej lub kilku konsultacji psychologicznych i ewentualne przeprowadzenie kwestionariuszy, które mogłyby potwierdzić bądź wykluczyć objawy PTSD lub inne problemy psychiczne wynikające z kolizji drogowej, w której byłam osobą poszkodowaną. Istotne jest jednak to, że miało to miejsce ponad rok temu.

Od tamtej pory, oprócz leczenia dolegliwości fizycznych (u ortopedy do marca oraz u fizjoterapeuty), regularnie uczęszczam do psychiatry. Zdiagnozowano u mnie zaburzenia adaptacyjne. Krótko uczęszczałam na psychoterapię, bo niestety musiałam ją przerwać ze względów finansowych. Wówczas pracowałam na działalności gospodarczej w firmie telekomunikacyjnej, gdzie moje wynagrodzenie było jedynie prowizyjne. Otworzyłam działalność 3 miesiące przed zdarzeniem więc nie miałam możliwości skorzystania z L4 ani zasiłku chorobowego, ponieważ składki na ubezpieczenie chorobowe zaczęłam opłacać dopiero we wrześniu, a kolizja miała miejsce w maju.

W wyniku dolegliwości fizycznych i psychicznych, często nie mogłam stawić się w pracy, co wpłynęło na moje wynagrodzenie. Moje samopoczucie pogarszało się, co prowadziło do coraz gorszej sytuacji finansowej. Zmagałam się z różnymi koszmarami oraz flashbackami, a także atakami paniki. Mimo że w dniu kolizji wsiadłam do zastępczego auta, do tej pory nie wyjechałam samochodem poza miejsce zamieszkania. Jazda autem stała się dla mnie źródłem dużego stresu.

Na miejscu wypadku nie było pogotowia, ponieważ nie miałam poważnych obrażeń, bo na skutek uderzenia poduszki powietrznej miałam jedynie krwotok z nosa. Ból i to ogromny pojawil się dopiero w nocy więc kolejnego dnia wylądowałam u lekarza i stwierdzone u mnie pęknięcie 2 żeber oraz zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, które są ewidentnym skutkiem wypadku. Problem z kręgosłupem towarzyszy mi do dziś. Miewam wahania nastroju, bywam drażliwa, pojawią się nieuzasadnione uczucie lęku i niepokoju. To w połączeniu z problemami z kręgosłupem rzutuje negatywnie na codzienne funkcjonowanie.
Dzień dobry, diagnoza w kierunku PTSD jest prowadzona przez doświadczonego specjalistę czy to psychoterapeutę czy psychologa czy psychiatrę. Diagnoza polega przede wszystkim na zebraniu szczegółowych informacji, przeprowadzenia tak zwanego wywiadu pod kątem Pani funkcjonowania, sytuacji, objawów. Trzeba pamiętać, że nie u każdej osoby, która doświadczyła silnego stresu czy traumy, może rozwinąć się PTSD. Zarówno do psychologa jak i do psychoterapeuty można zapisać się na NFZ, wtedy nie ponosi Pani żadnych kosztów a na pewno będzie Pani łatwiej z tym wszystkim się uporać. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Dzień dobry. Opisane przez panią objawy mogą świadczyć o PTSD. Pytanie tylko czy potrzebuje Pani jedynie potwierdzenia diagnozy, czy również terapii aby uporać się z dokuczającymi objawami po tym wydarzeniu. Kwestia samego postawienia diagnozy może zamknąć się w 1 lub 2 spotkaniach z psychologiem (oczywiście jest to kwestia indywidualna i jeden specjalista będzie w stanie postawić rozpoznanie na 1 wizycie, a inny po 5). Myślę, że warto byłoby wrócić na psychoterapię aby przepracować do końca ten problem. Pod względem finansowym oczywiście najlepiej byłoby znaleźć odpowiedniego psychologa na NFZ. Proszę spróbować w poradniach w swojej okolicy. Jeśli się to nie uda to proszę o kontakt ze mną. Postaram się udzielić Pani pomocy w możliwym dla Pani budżecie. Życzę dużo wytrwałości!
Dzień dobry, diagnoza PTSD jest procesem, na który składa się wywiad diagnostyczny jak i odpowiednie testy diagnostyczne wspomagające proces diagnozy. Nie każda osoba, która doświadcza silnego stresu musi mieć rozwinięte PTSD. Liczba sesji zależy od pacjenta - ja osobiście realizuje to (zazwyczaj) podczas 2 wizyt, gdzie najpierw zbieram wywiad wstępny. Na drugim spotkaniu wykonuje pacjent testy diagnostyczne. Można również robić to online pod warunkiem warunkow przyjających pacjentowi. W przypadku pytań, zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę: Wywiad poprzedzający diagnostykę psychologiczną - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.