Dzień dobry, chciałam prosić o informację, jakie zabiegi lecznicze mogę mieć w przypadku zdiagnozow

3 odpowiedzi
Chciałam prosić o informację, jakie zabiegi lecznicze mogę mieć w przypadku zdiagnozowanego schorzenia kręgosłupa odcinka lędźwiowego oraz rwy kulszowej lewostronnej. MR - częściowa dehydratacja tarcz mk L4-S1, na poziomie L4-L5 rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka mk z niewielkim modelowaniem worka oponowego, nieco zwężony od dołu kanał korzeniowy- bez cech ucisku nerwu, na poziomie S1 szerokopodstawna centralna tylna lewostronna protruzja tarczy mk z wyraźnym modelowaniem worka oponowego po lewej, lewy zachyłek boczny kanału kręgowego nieco zwężony, lewy kanał korzeniowy nieco zwężony od dołu bez cech ucisku nerwu.
Duże dolegliwości bólowe - pośladka, całej nogi, drętwienie, mrowienie od prawie 3 miesięcy, serie zastrzyków, leki - nie pomaga.
Praca siedząca.
Jestem po nowotworze złośliwym nerki prawej, czy mogę oprócz masaży i ćwiczeń mieć jakieś zabiegi np. laser, jonoforeza, wirówka lub inne.
Wyżej wspomniane przez Ciebie zabiegi są kompletnym anachronizmem (choć powszechnie stosowanym w ramach kontraktowych usług z NFZ) względem aktualnych trendów w przywracaniu sprawności funkcjonowania Pacjenta. Mam na myśli terapie oparte na regulacji napięć tkankowych (model biotensegracji):manipulacja powięzi, szkolenia Instytutu Barrala, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS etc. , przywracaniu prawidłowości w pozycjach statycznych i ruchu czyli eedukacji posturalno-ruchowej a także budzeniu samoświadomości ciała (wspomniane już wcześniej łańcuchy GDS ). Niestety zabiegi te nie są ujęte w ramach kontraktu z NFZ i są realizowane w praktyce prywatnej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
"Po pierwsze nie szkodzić"- ta sentencja będzie w Pani przypadku warta podkreślenia. Z uwagi na Pani medyczną przeszłość, uważam, że należy w pierwszej kolejności wyeliminować ryzyko nawrotu choroby nowotworowej- tutaj zalecałbym konsultację onkologiczną. Jeśli chodzi o rehabilitację Pani dolegliwości zalecałbym usprawnianie oparte o indywidualnie dobrane ćwiczenia: takie rozwiązanie- nie dość, że jest najskuteczniejszą metodą leczenia zespołów bólowych kręgosłupa- to jeszcze jest najbezpieczniejsze. Na całym świecie odchodzi się od modelu biernego leczenia pacjenta (wspomniane zabiegi fizykalne i masaże). Sugeruję konsultację z terapeutą pracującym metodą MDT. Życzę szybkiego powrotu do sprawności, Dominik Zakrzewski
Co do zabiegów z zakresu fizykoterapii zawsze najbezpieczniejszą drogą jest uzyskanie informacji od onkologa prowadzącego. Bezpieczną formą terapii będą dobrze dobrane ćwiczenia. Zwłaszcza bezpieczne ćwiczenia rozciągające odc lędźwiowy, neuromobilizacje i wzmacnianie gorsetu mięśniowego. Bardzo korzystne będą ćwiczenia wzmacniające uda i pośladki. Fizjoterapeuta dobierze właściwy i bezpieczny zestaw ćwiczeń. Nie polecam przypadkowych zestawów z internetu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.