Dzień dobry, chciałam się zapytać jak pozbyć się wzdęć oraz jakie mogą być ich przyczyny?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałam się zapytać jak pozbyć się wzdęć oraz jakie mogą być ich przyczyny?
Możliwych przyczyn wzdęć jest wiele i postępowanie zależy od podłoża. Jeżeli wzdęcia są jedynym objawem to warto zacząć od konsultacji dietetycznej w celu wykluczenia błędów dietetycznych i ew. rozważyć krótkotrwałe wprowadzenie protokołu low FODMAP, który nierzadko przynosi poprawę w takiej sytuacji.

Dzień dobry, jeśli wzdęcia pojawiają się po posiłku dobrze jest przez np. 2 tygodnie zacząć prowadzić dzienniczek żywieniowy zapisując szczegóły posiłku oraz poziom występujących po nim objawów. Następnie dobrze byłoby skonsultować zapiski z dietetykiem i przeanalizować je pod kątem diety low FODMAP ale również nietolerancji pokarmowych, przyjmowanych leków oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,

Wzdęcia mogą mieć różne przyczyny, takie jak połykanie powietrza podczas jedzenia lub picia, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak fasola czy kapusta, oraz napojów gazowanych. Nietolerancje pokarmowe, np. na laktozę, również mogą prowadzić do wzdęć. Problemy trawienne, jak niedostateczne trawienie niektórych składników, oraz zaburzenia jelit, takie jak zespół jelita drażliwego, także mogą być przyczyną.

Aby złagodzić wzdęcia, warto unikać pokarmów, które mogą je wywoływać, takich jak tłuste potrawy i napoje gazowane. Jedzenie powoli i mniejsze posiłki spożywane częściej mogą pomóc w trawieniu. Regularna aktywność fizyczna wspomaga pracę jelit, a herbatki ziołowe, np. z mięty pieprzowej czy imbiru, mogą przynieść ulgę. Jeśli wzdęcia są przewlekłe lub towarzyszą im inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.