Dzien dobry, chcialam zapytać co najlepiej zjeść do suplementacji magnezem? wiele składników utrudni

2 odpowiedzi
Dzien dobry, chcialam zapytać co najlepiej zjeść do suplementacji magnezem? wiele składników utrudnia jego wchlanianie, kwas fitynowy, byc moze jaja-choc nie wiem na pewno, owsianka, kasze, mleko, produkty zawierajace cynk itd ja siedzę głównie w serach, miesach i jajkach, może najmniej inwazyjne będą po prostu przysłowiowe kanapki z szynką i np pomidorem? albo kawał miecha, ziemniaki i surówka/sałata?
Pozdrawiam
Aleksandra
Możesz spróbować dodać ok. 1 g jabłeczanu magnezu w proszku do wody i taką wodę pić w ciągu dnia. Magnez podawany częściej w mniejszych ilościach wykazuje lepsze wchłanianie.

Dzień dobry. Odpowiadając na Pani pytanie chcę podkreślić, iż przyjmowanie suplementów magnezu razem z posiłkiem może być korzystne dla jego lepszego wchłaniania, ale faktycznie, niektóre składniki pokarmowe mogą wpływać na ten proces negatywnie.
Odpowiednie spożycie białka może poprawić wchłanianie magnezu, o ile spożycie nie jest nadmiernie wysokie. Białko w umiarkowanych ilościach zwiększa wchłanianie magnezu poprzez stymulację wydzielania kwasu w żołądku, co z kolei może pomóc w rozpuszczeniu magnezu.
Obecny natomiast w pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, nasionach i strączkach, kwas fitowy może wiązać magnez, czyniąc go trudniejszym do wchłonięcia. Fermentacja, kiełkowanie i moczenie mogą zmniejszyć zawartość kwasu fitowego w tych produktach. Składniki mineralne takie jak wapń, cynk i żelazo, przyjmowane w dużych ilościach, mogą konkurować z magnezem o mechanizmy transportu w jelitach, potencjalnie zmniejszając jego wchłanianie. Dodatki fosforanowe w przetworzonej żywności mogą również wiązać magnez.
Produkty takie jak mięso, ryby, drób, bogate w białko, wspomagają produkcję kwasu żołądkowego, który może wspierać wchłanianie magnezu. Warzywa liściaste są dobrym źródłem magnezu i nie zawierają składników, które mogłyby znacząco utrudniać jego wchłanianie. Warzywa takie jak szpinak, jarmuż czy sałata mogą być dobrym dodatkiem do posiłku z magnezem. Tłuste ryby takie jak łosoś, makrela czy sardynki, mogą być dobrym źródłem magnezu, a także dostarczają tłuszczów omega-3, które są korzystne dla zdrowia. Pomidory, awokado, banany są bogate w magnez oraz inne składniki wspierające wchłanianie tego minerału.
Zatem posiłki zbilansowane, zawierające odpowiednie ilości białka, zdrowe tłuszcze oraz warzywa liściaste, mogą wspierać wchłanianie magnezu. Kanapki z chudym mięsem i warzywami, takimi jak pomidory, oraz posiłki zawierające tłuste ryby i warzywa, mogą być dobrymi opcjami. Ważne jest jednak, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb organizmu. Pozdrawiam.