Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć czy mogę cierpieć na rozdwojenie jaźni Zacząłem to bardziej u

3 odpowiedzi
Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć czy mogę cierpieć na rozdwojenie jaźni
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata
Ale 2 miesiące temu poczułem że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził więc postanowiłem o tym napisać.

Gdy jestem soba czuje pustkę i strach
Ale gdy ON przejmuje nademną kontrolę to zwykle przejawia sie to w agresji lub złości

W nocy nie mogę w ogóle usnąć a jeśli mi się już uda to po 1 - 2 godzinach

Mam też niespodziewane i mocne problemy z agresją i stresem których jestem świadom ale nie mogę ich w danym momencie w ogóle kontrolować.
Zwykle denerwuje się o byle błahostki, na przykład 2 dni temu zdenerwowałem się o to że nie mogłem usnąć, zaczalem rzucać poduszkami, agresywnie i intensywnie się drapać, i cały czas się panicznie trząsłem.
Nad niczym nie mogłem wtedy zapanować, straciłem kontrolę nad własnym ciałem i nic nie mogłem zrobić.

Często też mam ataki śmiechu bez żadnego powodu, zdarza się to nawet w nocy gdy jest kompletnie cicho i nic co by mogło mnie rozbawić się nie dzieje.

Mam też objawy depersonalizacji, kręci mi się w głowie i czuje się nie realnie, jakbym w danym momencie nie był sobą.
Nie poznaje nawet samego siebie w lustrze
kompletnie inne spojrzenie, inny uśmiech i inne rysy twarzy niż miałem wcześniej, czuje że ta twarz nie należy do mnie, tylko do kompletnie innej osoby.

Posiadam również problemy z koncentracją i nauką, nie potrafię się wziąć za temat, a jak już się wezmę do roboty to zapominam po 2 dniach i nie potrafię się niczego nauczyć na stałe.

Wycofałem się też z życia społecznego, całe dnie siedzie w domu i czasami trudno mi wyjść nawet do sklepu 100 metrów od domu.
Dzień dobry, na podstawie przytoczonego opisu problemów trudno jest stwierdzić czy ma Pan osobowość wieloraką. Nie ulega wątpliwości, że bardzo Pan cierpi i trudności, o których Pan pisze mocno wpływają na Pana samopoczucie i funkcjonowanie. Potrzebuje Pan profesjonalnej pomocy; proszę zgłosić się do psychoterapeuty (podejście Gestalt, psychodynamiczne, integracyjne), i ew. do psychiatry - po konsultacji z psychoterapeutą, który oceni czy farmakoterapia jest potrzebna. Wstępne wizyty u specjalistów pozwolą zdiagnozować co Panu dolega i specjaliści będą mogli zaproponować odpowiednie leczenie. Proszę nie czekać dłużej, niestety tego typu problemy wymagają podjęcia działań, Pana zdrowie psychiczne jest ważne. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, analizując opis Pana trudności ciężko jednoznacznie ocenić z czym się Pan zmaga. Jednak jedno jest pewne - dolegliwości/zachowania odbiegają od normy co wpływa na jakość codziennego funkcjonowania i samopoczucie. W związku z powyższym zalecam konsultacje z psychologiem, który po wnikliwej diagnozie będzie w stanie przedstawić Panu właściwą ocenę stanu zdrowia. Czasami warto również skontaktować się z psychiatrą w celu ustalenia odpowiedniego wsparcia farmakologicznego. Podjęcie powyższych kroków i opracowanie właściwego planu działania pozwoli na poprawę komfortu Pana życia.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Dysocjacyjne zaburzenie tożsamości charakteryzuje się występowaniem przynajmniej dwóch różnych tożsamości lub stanów osobowości.
Występowanie dysocjacji związane jest zarówno z czynnikami środowiskowymi, jak i predyspozycją genetyczną. Najczęściej bywa jednak konsekwencją silnych traumatycznych wydarzeń. Warto podkreślić, że DID może dawać szereg objawów charakterystycznych dla innych zaburzeń.
Z uwagi na złożoność zjawiska i szereg zaburzeń współistniejących, zdiagnozowanie dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości wymaga od diagnosty wiedzy, doświadczenia i uważności, w związku z czym trudno jest je określić na podstawie opisanych problemów.
To, co Pan przeżywa, z pewnością jest trudne i bolesne.
Zdecydowanie zachęcam do kontaktu ze specjalistą. Myślę, że to temat warty rozwinięcia na konsultacji psychologicznej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.