Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć, czy możliwym jest, aby skutecznie wyleczyć trądzik bez koniec

0 odpowiedzi
Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć, czy możliwym jest, aby skutecznie wyleczyć trądzik bez konieczności zażywania izotretynoiny? Wybieram się wkrótce na wizytę endokrynologiczną (niedoczynność tarczycy) oraz dermatologiczną. Będę pobierała krew pod kątem TSH, ft3, ft4 itp. i może mogliby mi Państwo zasugerować, co mogłabym jeszcze zbadać (zdaję sobie sprawę, że badanie poszczególnych hormonów wymaga odpowiedniej pory dnia i cyklu), aby przedstawić dermatologów w celu diagnostyki? A może nie ma to większego sensu i lepiej poczekać do wizyty?
Zmagam się z trądzikiem od 12 roku życia. Nigdy żaden dermatolog nie prosił mnie o żadne badania, wywiad był zwykle dość krótki (być może problem był oczywisty, chcę wierzyć w dobre kompetencje moich lekarzy). Leczono mnie już antybiotykami, Azycyną, Aknemycinem, przeróżnymi maściami, Benzacne, Duac i w końcu Aknenorminem (przez 11 miesięcy)... Po tym ostatnim efekt był świetny. Twarz gładka, bezproblemowa. Problemy wróciły po ok. 2 latach, wówczas zrzucałam je na moje błędy w pielegnacji, stres, dietę, brak snu. Minęło 5 lat od leczenia i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (1 rok zażywania) na mojej twarzy stał się istny armagedon. Od 7 miesięcy jest tylko coraz gorzej, zmiany pojawiają się tylko w dolnych partiach twarzy - poniżej kości policzkowych, na linii brody i szyi. Czoło, nos i policzki są w porządku. Zmiany są ropne, czerwone, do tego drobna podskórna kaszka. Wstydzę się swojej twarzy. Z powodu niedoczynności odżywiam się zdrowo, piję dużo wody, unikam fast foodów, codziennie jem świeże warzywa, na śniadanie kaszę jaglaną od lat, z mięsa jem tylko ryby, codziennie jem orzechy brazylijskie i co jakiś czas inne, pestki dyni, suplementuję D3, codziennie pilnuję, żeby chodzić 10km. Moja pielęgnacja ogranicza się do oczyszczania i nawilżającego kremu Sylveco. Co jakiś czas nakładam podkład mineralny. Jak może można zauważyć, trądzik stał się moją małą obsesją, zapisywałam po czym jest gorzej, kiedy lepiej. Zauważyłam, że przed miesiączką i w czasie owulacji dochodzą mi nowe "ogniska", które jednak goją się na tyle wolno, że mogę powiedzieć, że od tych 7 miesięcy moją twarz nigdy nie miała dobrego dnia. Odstawienie nabiału i glutenu - bez wpływu na moją twarz. Czuję, że próby szukania rozwiązania na własną rękę, okażą się bezskuteczne, bo to szukanie po omacku i muszę ponownie oddać się w ręce specjalisty. Tym niemniej, po Aknenorminie niestety, pomimo świetnych rezultatów, czułam się bardzo źle (nie wchodząc w szczegóły, miałam bardzo obniżony nastrój, problemy z nauką, pół roku właściwie przespałam, moje zainteresowanie światem spadło do zera) i na tej podstawie wnioskuję, że nie jest to lek dla mnie, a zaproponowane przez ostatniego mojego dermatologa, powtarzanie kuracji, wydaje mi się mało holistycznym podejściem do problemu. Stąd moje pytanie - czy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, naprawdę nie ma możliwości innego leczenia trądziku, niż retinoidami? Jakie wyniki powinnam pokazać na wizycie lekarskiej, na której chciałabym przedstawić ten problem? Czy sugerują Państwo wziąć pod uwagę alergię, nieuregulowane hormony lub np. gronkowiec? Czy jest jeszcze coś, co mogłabym zrobić ze swojej strony, żeby złagodzić te potworności na mojej twarzy? Bardzo boję się, że ostatecznie przedobrze i sama sobie zaszkodzę... Dziękuję za czas poświęcony mojej sprawie!

Eksperci

Julia Belgrau-Kulig

Julia Belgrau-Kulig

Dietetyk

Gdańsk

Agata Walczyk

Agata Walczyk

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Chirurg szczękowo-twarzowy

Warszawa

Mariola Sztogryn

Mariola Sztogryn

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Stomatolog

Grodzisk Mazowiecki

Weronika Wójcik

Weronika Wójcik

Dietetyk

Warszawa

Julia Szymura

Julia Szymura

Dietetyk

Rybnik

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 157 pytań dotyczących usługi: trądzik
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.