Dzien dobry, chcialbym zadac pytanie, czym tak na prawde jest narcystyczne zaburzenie osobowosci?

3 odpowiedzi
Dzien dobry, chcialbym zadac pytanie, czym tak na prawde jest narcystyczne zaburzenie osobowosci?
Jak się to diagnozuje? Jakie sa jego glowne obajwy?
Pozdrawiam i zycze milego dnia:))
Współczesny narcyz to ktoś, kto nieustannie ma poczucie bycia lepszym od pozostałych. Jest przekonany, że należy mu się wszystko co najlepsze, że jest jedyny w swoim rodzaju i każdy powinien go podziwiać. Jest nieustannie skupiony na sobie do tego stopnia, że trudno zwrócić mu uwagę na emocje, uczucia i potrzeby osób wokół siebie.
Paradoksalnie jednak narcyz nie jest megalomanem. Jego poczucie wyższości i bycia wybitniejszym niż reszta jest bardzo kruche i domagające się nieustannego potwierdzania. Jego życie wypełnione jest nieustannym poczuciem niepewności i nikłym poczuciem wartości własnej. Wciąż pyta sam siebie: „czy jestem wystarczająco wspaniały? czy w każdej sekundzie swojego życia dosięgam do własnych wyobrażeń o sobie samym?”. Towarzyszy temu często dojmujące uczucie upokorzenia i wstydu.
Stąd narcyz bardzo źle reaguje na wszelką krytykę i życiowe niepowodzenia – wściekłym kontratakiem lub przeciwnie, potulnym wycofaniem się. W związku z tym osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości rzadko podejmują w swoim życiu ryzyko, omijają zawodowe i prywatne wyzwania oraz nieustannie pilnują, czy sytuacje, w których się znajdują, nie skończą się ich przegraną. Narcyzi wobec swojego otoczenia bywają aroganccy i mają tendencję do poniżania innych i pogardzania nimi – ludzie dookoła mają stanowić bezbarwne tło, na którym błyszczy osoba narcyza.
O tym zaburzeniu mogłabym napisać znacznie więcej. Zgodnie z Pani prośbą powyżej podałam jego zarys. Diagnozę zaburzenia stawia psychoterapeuta podczas wstępnych konsultacji terapeutycznych. Dokonuje jej na podstawie wywiadu, analizy aktualnych problemów pacjenta oraz jego źródeł w przeszłości (wpływu wychowania na kształtowanie się zaburzenia osobowości). Jeśli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania, wątpliwości z chęcią na nie odpowiem. Pozdrawiam serdecznie, Gosia Sztandke

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wydanie piąte (DSM-5),Narcystyczne Zaburzenie Osobowości należy do grupy B zaburzeń osobowości czyli do grupy zaburzeń tzw dramatycznych. Zaburzenia te charakteryzują się dramatycznym, nadmiernie emocjonalnym lub nieprzewidywalnym myśleniem lub zachowaniem. Należą do nich antyspołeczne zaburzenie osobowości, zaburzenie osobowości z pogranicza, zaburzenie osobowości histrionicznej i zaburzenie osobowości narcystycznej.

Zaburzenie osobowości narcystycznej jest definiowane jako obejmujące wszechobecny wzorzec wielkości (w fantazji lub zachowaniu), ciągłą potrzebę podziwu i brak empatii, począwszy od wczesnej dorosłości i obecnej jako wzorzec w różnych kontekstach czyli dotyczących całego wachlarza sytuacji z różnych dziedzin i objawia się w podejściu do różnych osób. Dokładna i pełna lista „objawów” do diagnozy znajduje się właśnie w DSM.

Należy pamiętać że teoria w przeważającej większości na dzień dzisiejszy wyróżnia kilka podtypów zaburzenia narcystycznego które różnie się manifestują.

Obecnie używa się również przymiotnika narcystyczny, który nie jest jednoznaczny z diagnozowaniem kogoś z tym zaburzeniem, a jest raczej wskazywaniem na jego tendencje w zrachowaniach do braku empatii, egoizmu, konfliktowości, kłamstwa i manipulacji. Tak jak używamy np. przymiotnika nierzetelny czy nieśmiały.

Zaburzenia osobowości dla celów leczenia lub profilowania diagnozuje w Polsce psychiatra lub psycholog diagnosta na podstawie wywiadu z pacjentem – z tego co wiem nie ma na chwilę obecną jednolitego standardu w doborze konkretnego narzędzia.. Takie wzorce może również zaobserwować psychoterapeuta i stworzyć tzw diagnozę dla celów terapeutycznych która pomoże w prowadzeniu terapii.

Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań proszę o kontakt bo to tematyka, którą bardzo lubię i mam z nią częstą styczność w codziennej pracy.
Są teorie, szczególnie w psychologii egzystencjalnej, skupiające się bardziej na zrozumieniu ludzkiego doświadczenia i istnienia niż na klasyfikowaniu zaburzeń według diagnostycznych kategorii. Zamiast koncentrować się na objawach i etykietach diagnostycznych, korzystnym jest zastanowić się jak człowiek przeżywa swoje istnienie, jakie ma lęki, pragnienia i relacje. Skupiłbym się bardziej na interpretacji indywidualnych przeżyć i rozumieniu, jak dany problem wpływa na sposób, w jaki osoba postrzega siebie i swoje miejsce w świecie, a niekoniecznie na stosowaniu standardowych narzędzi diagnostycznych. Zapraszam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.