Dzień dobry, Chciałbym zapytać czy suplementacja kreatyną, w jednym cyklu, 3g/dzień przez okres mie

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Chciałbym zapytać czy suplementacja kreatyną, w jednym cyklu, 3g/dzień przez okres miesiąca może wpłynąć na potencję i libido?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Bardzo dziękuję za pytanie. Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym zawierającym elementy dwóch substancji: guanidyny (pochodna mocznika) oraz kwasu octowego. U człowieka występuje endogennie w ilości stu dwudziestu do stu czterdziestu gram, w większości znajdując się w komórkach mięśni. Syntezowana jest z trzech aminokwasów - metioniny, argininy i glicyny, zaś miejscem jej produkcji są trzustka, nerki, wątroba, mózg i jądra. Dodatkowo kreatynę dostarczać można do organizmu w składzie produktów żywnościowych oraz suplementów diety. Co daje kreatyna? Związek ten na co dzień suplementowany jest w dużych ilościach przede wszystkim przez osoby uprawiające sport. Jest bowiem podstawowym nośnikiem energii w komórkach mięśniowych. Pozwalaj ją magazynować i uwalniać, dzięki czemu może być ona wykorzystana do budowy białek.
Zwiększenie stężenia kreatyny w organizmie prowadzi do szybkiego wzrostu siły mięśni, a także podniesienia beztłuszczowej masy ciała. Kreatyna chroni przed rozpadem mięśni w fazie regeneracji. Związek ten dodaje także energii i sił witalnych, niezbędnych dla osób ćwiczących na siłowni, bieżni, czy basenie. Zwiększa zdolność wysiłkową organizmu nawet o dziesięć procent, co pozwala wydłużyć czas treningu i skrócić czas odpoczynku między kolejnymi interwałami. Wszystko to jednak za cenę określonych skutków ubocznych. Każdego dnia organizm ludzki powinien uzupełniać powstające w wyniku naturalnych reakcji niedobory kreatyny o 1 do 3 gram, u sportowców nieco więcej – do 5 gram. Dlatego dawka 3g/dzień nie powinna wpływać na potencje i libido. Jednak proszę obserwować swój organizm. Dodatkowo jedna z najczęściej stosowanych metod suplementacji zaleca przyjmowanie bardzo wysokich jej dawek w wysokości nawet około 25-30 gram (0,3 grama na każdy kilogram masy ciała). Wyraźnie przy tym wskazuje się, że tego typu dawkowanie powinno być utrzymane przez 7 dni, a następnie zmniejszone do 5 gram, zaś łączny czas kuracji nie powinien przekroczyć 8 tygodni. Zdarza się jednak, że zalecenia te są lekkomyślnie lekceważone lub też suplementacji nie towarzyszy wystarczająco intensywny wysiłek, pozwalający spożytkować przyjmowaną kreatynę. W szczególności w takich przypadkach może się to negatywnie przełożyć na sprawność seksualną.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że suplementacja kreatyną wpłynie negatywnie na potencję i libido. Niektóre badania wskazują na możliwy wpływ kreatyny na funkcję seksualną, ale są to jednostkowe przypadki, a nie uogólnione wyniki badań naukowych. W każdym przypadku ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia i konsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.