Dzień dobry. Chciałem prosić o poradę chociaż zdaję sobie sprawę z tego że wiele zmian to nie przyni

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałem prosić o poradę chociaż zdaję sobie sprawę z tego że wiele zmian to nie przyniesie. Nie potrafię poradzić sobie z pewnym problemem. Od długiego czasu żyję z depresją. Nie wiem jak inaczej nazwać półtoraroczne, niesłabnące myśli o braku nadziei, utratę zainteresowań, przeszywajace przygnębienie, napady lęku i spirale myśli których wnioskiem jest zawsze to że nie mam wyjścia z mojej sytuacji. Jest to wszystko spowodowane problemem który zaczął się w moim życiu około 1,5 roku temu. W obliczu natrętnych, nieustających nawet na moment wątpliwości dotyczących relacji które wyewulowały w myśli samobójcze, depresję i ostatecznie rozstanie szukałem pomocy u psychiatrów i psychologów. Spotkalem sie jednak, podczas konsultowania opinii u wielu źródeł z wykluczającymi się opiniami na temat metod którymi należy z moim problemem pracować. Część specjalistów mówiła że to relacyjne zaburzenie obsesyjno kompulsywne i należy nad tym pracować terapią ekspozycji i powstrzymania reakcji a inni że to dużo głębsze problemy z osobowością a obsesyjne myśli są jedynie wierzchołkiem góry lodowej i należy pracować terapiami wglądowymi, analizującymi przeszłość, schematy, traumy. Dodam że jestem osobą leczącą się z uzależnienia od THC a za sobą mam śmierć bliskich członków rodziny. Te dwie opinie kompletnie się wykluczają a ja w obecnym stanie nie umiem podjąć decyzji. Czuję jakby te opinie były eksperymentami podczas kiedy bardzo cierpię. Nie wiem komu ufać. Nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji. Którą drogą bym nie poszedł to nawiedzają mnie myśli"a co jeśli ta druga jest właściwa". Czuję się kompletnie niezrozumiany i osamotniony. Jak można zaufać jakiejkolwiek diagnozie skoro każdy mówi co innego. Kto jest w takim razie kompetentny a kto nie?
Bardzo Pan cierpi i trwa to już długo.
To trudne doświadczenie...
Zgadzam się z Pana stwierdzeniem, że sama porada wielu zmian nie przyniesie i raczej nie rozwiąże problemu. Należałoby popracować dłużej, cierpliwie, z jednym terapeutą. Proszę wybrać tę osobę starannie, tak aby mógł Pan poczuć się bezpiecznie w tej relacji i zaufać, że wasza współpraca przyniesie efekty.
Zaciekawia mnie, co Panu dotychczas przynosiło ulgę ... wiele Pan przecież przetrwał, prawda?
Pozdrawiam!
Marzena Grzybek

Dodam tylko od siebie, iż: warto spotkać się z psychologiem w celu spotkań diagnostycznych, które pomogą stworzyć diagnozę funkcjonalną, aby później ułatwiło to diagnozę także psychiatrze (nie ma on uprawnień do robienia testów psychologicznych) - jednakże spotkania diagnostyczne to nie będzie jedno godzinne spotkanie czy jeden test, bo liczy się także wywiad i obserwacja
Dzień Dobry,

Specjalizuję się w leczeniu depresji, znam najnowsze techniki, najnowsze metody leczenia, więc jestem w stanie Panu pomóc. Na pewno będziemy musieli wykonać wstępną diagnozę, ale to wyjaśnię Panu na pierwszym spotkaniu. Daję Panu też duży rabat na pierwszą wizytę.