Dzień dobry, Chiałbym się zapytać o osobowość bierno-agresywną. Czym się cechuje i jak ją poznać?

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Chiałbym się zapytać o osobowość bierno-agresywną. Czym się cechuje i jak ją poznać?
Najbardziej charakterystyczną cechą osobowości bierno-agresywnej (zwanej także negatywistyczną lub pasywno-agresywną) jest skłonność do stawiania oporu, przy jednoczesnym unikaniu konfrontacji. Osoby bierno-agresywne wszystkiemu się sprzeciwiają, są często niezadowolone, nie uznają autorytetów i zwierzchnictwa, szefów często krytykują i wyśmiewają. Ich najczęstsze wymówki to: zapomniałem, nie wiedziałem jak zrobić, musiałem źle zrozumieć. W bierną agresję wpisany jest wewnętrzny konflikt pomiędzy chęcią zyskania aprobaty a buntem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Według DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) osobowość bierno-agresywną charakteryzuje „utrwalony wzorzec negatywistycznych postaw i biernego oporu wobec adekwatnych wymagań dotyczących funkcjonowania, który pojawia się we wczesnej dorosłości i ujawnia się w różnych kontekstach na co wskazują co najmniej cztery z poniżej wymienionych kryteriów”.
Osoby te skarżą się że są niezrozumiane i niedocenianie przez innych, przesadnie i często uporczywie skarżą się na swój los, są ponure i kłótliwe. Odczuwają zazdrość i niechęć do tych którym lepiej się powodzi w życiu. Często też buntują się po czym odczuwają skruchę. Szydzą i krytykują autorytety. Przejawiają bierny opór przed wywiązywaniem się z rutynowych obowiązków społecznych i zawodowych.

Najlepiej byłoby porozmawiać ze specjalistą i powiedzieć o swoich wątpliwościach. Zachowania pasywno-agresywne to zachowania zawierające jednocześnie cechy biernego oporu, agresji wyrażonej nie wprost oraz cechy jawnie agresywne. Pasywna agresja najczęściej objawia się sarkazmem, który jest efektem nagromadzonego gniewu lub skrywanej frustracji. Często w tym kontekście mówimy o "wbijaniu szpilek". osoba stosująca pasywną agresję często próbuje przykryć swoje zachowanie żartem. Osoby, które stosują pasywną agresję, zazwyczaj nie mówią tego, co czują, tylko to, co według nich należy powiedzieć. To prowadzi do braku integracji między myśleniem a emocjami. Druga osoba może to podświadomie odczuwać, ponieważ postawa pasywnego agresora wysyła mylne sygnały. Kolejnym symptomem świadczącym, że ktoś stosuje wobec nas bierną agresję, jest np. obrażanie się, karanie ciszą, brak odpowiedzi. Charakterystyczne jest też wykluczanie, czyli pomijanie kogoś w konwersacji, niezapraszanie go np. na wspólne wyjścia ze znajomymi czy dewaluowanie jego osiągnięć. Czasem pojawia się też sabotowanie, celowe wprowadzanie w błąd, zatajanie informacji czy nadmierne kontrolowanie. Pasywno-agresywne zachowania nie omijają też relacji rodzinnych. Choć wtedy mogą być oczywiście podyktowane troską o drugą osobę, a nie chęcią obrażenia jej. Mam nadzieję, że choć w części udało mi się odpowiedzieć na zadane pytanie. :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.