Dzień dobry, choruję na PCOS i insulinooporność, mam 29 lat. O chorobach dowiedziałam się w czerwc

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
choruję na PCOS i insulinooporność, mam 29 lat. O chorobach dowiedziałam się w czerwcu tego roku po diagnostyce szpitalnej. Miałam trądzik i wypadały mi włosy, dermatolog skierował mnie do endokrynologa a endokrynolog na oddział endokrynologii ginekologicznej na diagnostykę. Miesiączki miałam regularne (fenotyp C).
Chciałam poradzić się o sposoby leczenia.
Endokrynolog zalecił dietę z niskim IG i tego się trzymam. Plus tabletki antykoncepcyjne. Biorę już piąty miesiąc ale czasem w środku cyklu źle się czuję, boli mnie podbrzusze tak jakbym miała dostać zaraz okres. Endokrynolog rozważa np. przerwę w stosowaniu tabletek hormonalnych np. na pół roku a zostawiłby tylko metforminę
Diabetolog włączył metforminę (na razie 500 mg po kolacji).
Na razie biorę i metforminę i tabletki antykoncepcyjne plus staram się ruszać, chodzić na spacery i odpowiednio jeść.
Ważę 64 kg przy 159 cm wzrostu więc prawie nie mam nadwagi.
Z kolei jeden ze znajomych ginekologów wypowiedział się, że muszę cały czas brać wszystkie leki (szczególnie antykoncepcyjne) aż do momentu, kiedy będę chciała mieć dziecko.
Czego się tu trzymać? Czy te tabletki antykoncepcyjne są tak konieczne (żle się czuję po nich czasem), czy wystarczy metformina czy nie brać nic i tylko trzymać się diety i uprawiać sport?
Odpowiedź na Pani pytania wymaga szerszej konsultacji i omówienia przede wszystkim Pani oczekiwań odnośnie terapii oraz dobrania najodpowiedniejszego dla Pani leczenia celem poprawy stanu Pani zdrowia, samopoczucia, ale z uwzględnieniem ewentualnych dalszych planów życiowych, w tym planów macierzyńskich. Dobranie właściwego leczenia bywa procesem mozolnym.
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.