Dzień dobry. Cierpię na szereg zaburzeń psychicznych. Generalnie identyfikuję sam potencjalnie za

3 odpowiedzi
Dzień dobry.

Cierpię na szereg zaburzeń psychicznych. Generalnie identyfikuję sam potencjalnie zaburzenia zbliżone do depresji czy dystymii, ponadto lęk uogólniony i być może fobie specyficzne, oraz zaburzenia osobowości (najbardziej pasują schizoidalna, unikająca, zależna i obsesyjno-kompulsywna).

Psychiatra mówił mi o pójściu do psychologa czy psychologa psychoterapeuty (nie pamiętam dokładnie). Tylko to jest dla mnie ogromny problem. Przez niesamowity perfekcjonizm wszystko analizuję w nieskończoność. Jako, że w moim mieście działa wielu takich specjalistów (z 2 ośrodków terapii tylko znalazłem 29), to gubię się w wyborze. Zrobiłem zestawienie w arkuszu kalkulacyjnym z notatkami, właśnie skończyłem dodawać drugi ośrodek i sobie uświadomiłem, że w sumie nie wiem co z tym zrobić.

Chciałem zapytać o kilka rzeczy:
1. Czy to nie ma znaczenia czy pójdę do osoby, która specyficznie napisała o konsultacjach psychologicznych czy diagnostyce, czy np. tylko o terapii indywidualnej, jeżeli chciałbym na początek przeprowadzić precyzyjną diagnozę i może uzyskać jakieś porady?
2. Jakie najważniejsze detale dot. osoby mają znaczenie? Czy powinienem np. sam ustalić (jeżeli tak to jak) w którym z ogromnej liczby nurtów psychoterapii pracować?
3. Notuję sobie ocenę wyglądu osoby ze zdjęcia i płeć. Czy to ma w ogóle znaczenie? Czy może to ma znaczenie w terapii a przy konsultacji nie? Czy to np. nie ma znaczenia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
4. Czy mogę oczekiwać od psychiatry, że usiądzie ze mną na pół godziny może i omówi wszystko i pomoże mi raz i na zawsze wybrać osobę?
5. Czy jest ew. jakaś osobna usługa jakiegoś eksperta w dziedzinie, któremu jednorazowo mógłbym zapłacić aby mi tylko pomógł w tej jednej rzeczy?

Z góry przepraszam za bardzo nietypowe pytania. Paradoksalnie nie radze sobie na tyle, że nie jestem w stanie nawet poradzić sobie z uzyskaniem pomocy.
Dzień dobry,
1.Jeśli zależy Panu na kompleksowej diagnozie to rzeczywiście trzeba udać się do specjalisty, który proponuje taką usługę. Nie każdy psycholog przeprowadza diagnozę. Jednak każdy psychoterapeuta w ramach pracy diagnozuje. Nie sądzę, żeby otrzymał pan porady po takiej diagnozie. Psycholog nie daje rad, ponieważ nie ma wiedzy co Panu konkretnie pomoże. Gdyby istniały dobre rady, które pomagają wszystkim, nie byłoby konieczności odbywania terapii tylko psycholog proponował by na dane dolegliwości odpowiednią książkę.
2. Można przeczytać krótki opis każdego z nurtów i zdecydować, który brzmi dla Pana najciekawiej, ma dla Pana sens w założeniach. Następnie udać się na konsultacje do osoby prowadzącej terapie w tym nurcie,co pomoże Panu to zweryfikować. Badania pokazują, że czynnikiem który ma największe znaczenie jest relacja. Także najważniejsze to wybrać osobę, która będzie Panu odpowiadała.
3. Czy dla Pana ma znaczenie, wygląd i płeć? Podobnie jak z dobrymi radami i tutaj nie ma reguły, tylko osobiste preferencje. Może wystarczy spojrzenie na zdjęcie i ktoś wzbudzi Pana zaufanie.
4. Psychiatra nie ma obowiązku pomagać w wyborze psychoterapeuty, też nie jest w stanie stwierdzić jaka terapia Panu pomoże, chyba że jest w tym kierunku wykształcony. Tak jak Psycholog nie wypowiada się w temacie leków, tak psychiatra nie prowadzi terapii i ma o tym ograniczoną wiedzę. Np. niektórzy psychiatrzy zalecają jedynie terapie poznawczo-behawioralną, gdyż kiedyś była ona najlepiej przebadana. Współcześnie jest natomiast wiele badań, które ukazują zalety innych nurtów.
5. Warto porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą o tej trudności na spotkaniu konsultacyjnym. Także, jest taki specjalista i jednocześnie może to okazać się osoba z którą zdecyduje się Pan kontynuować prace.
Nie ma Pan za co przepraszać, to nie jest prosta decyzja, a jednocześnie bardzo ważna. Pracuje z osobami, które zmagają się z perfekcjonizmem i zachęcam przy takim paraliżu decyzyjnym do wybrania wystarczająco dobrej opcji. Jak sam Pan zauważył robienie zestawienia wszystkich terapeutów jest pracochłonne i mało efektywne. Czas mija, a Pan nie podejmuje terapii.
życzę powodzenia w poszukiwaniach i owocnej pracy
Natalia Dąbrowska

Dzień Dobry, polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas sesji. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
przecież można udać się do 2 lub 3 specjalistów na pierwsze, niejako "zapoznawcze" wizyty.
Zdalnie wg mnie trudno dokonać naprawdę dobrego wyboru.

Wystarczy wtedy wybrać takich, którzy choć trochę Panu wydają się odpowiedni a w trakcie wizyty sprawdzić jak się z nimi Panu rozmawia, co zaproponują itd.

Z całym szacunkiem - arkusz kalkulacyjny i "zdalna analiza danych przedstawionych w internecie nie wydaje mi się odpowiednim narzędziem. Np nie "zmierzy" Pan w ten sposób np. stopnia zaufania do osoby do której Pan trafi.

Tu z doświadczenia wiem, że najważniejsza może ( ale nie musi!) okazać się relacja jaką uda się Panu stworzyć z tą osobą.

Odwagi - zdecydowanie proponuję porozmawiać i wtedy podjąć decyzję. Poza tym, nie wykluczałbym też zmiany ewentualnej terapeuty później.

Z wyrazami szacunku i życzeniami powodzenia oraz determinacji do działania - nie tylko w kwestii tej pierwszej decyzji

Jacek Czapski