Dzień dobry, cierpię na zaburzenia lękowe, w tym tygodniu zaczynam pierwszy raz w życiu psychoterapi

3 odpowiedzi
Cierpię na zaburzenia lękowe, w tym tygodniu zaczynam pierwszy raz w życiu psychoterapię (w nurcie poznawczo- behawioralnym). Moje zaburzenia przejawiają się w różny sposób m.in. bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, trudności w koncentracji itp., jednak najbardziej męczy mnie fakt, że zdarzają się dni kiedy prawie cały czas kontroluję oddech. Ta przypadłość jest na tyle męcząca, że wywołuje ogromny lęk przed uduszeniem, powoduje napięcie i ucisk w klatce piersiowej, niepokój... Czy dzięki terapii można się tego wyzbyć? Chciałabym dodać, że wiąże ogromne nadzieje z terapią. To moja ostatnia deska ratunku na walkę z lękiem, ponieważ po skończeniu farmakoterapii lęki bardzo szybko wróciły. Dodam, że bardzo nie chce wracać do leków- czy to możliwe?
Dzień dobry, Podjęcie psychoterapii to bardzo dobry krok. Dzięki spotkaniom z psychoterapeutą oraz zaangażowaniu w pracę terapeutyczną możliwe będzie przyjrzenie się występującym trudnościom oraz zmierzenie się z nimi. Jeśli chodzi o farmakoterapię to doradzam każdą decyzję konsultować z lekarzem prowadzącym. Najlepsze efekty osiągalne są dzięki połączeniu farmakoterapii oraz psychoterapii.
Trzymam kciuki

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. To bardzo dobra decyzja. Leki działają objawowo umożliwiając funkcjonowanie, natomiast psychoterapia sięga głębszej, psychologicznej przyczyny, więc te dwie metody leczenia uzupełniają się. Celem w powrocie do zdrowia jest oczywiście osiągnięcie takiego dobrostanu, w którym leki nie są potrzebne a człowiek posiada zasoby do samodzielnego radzenia sobie. Psychoterapia nie działa tak szybko jak leki, wymaga czasu, wytrwałości, determinacji i motywacji do zmiany, ale jak najbardziej daje możliwość powrotu do zdrowia. Proszę jednak pamiętać, że jeśli zajdzie taka konieczność można skorzystać z farmakoterapii po konsultacji z lekarzem psychiatrą. Życzę powodzenia i wytrwałości w powrocie do zdrowia, pozdrawiam.
Dzień dobry,
To, że zaczyna Pani psychoterapię, jest ważnym krokiem w kierunku radzenia sobie z lękiem. Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w pracy z lękiem i może pomóc Pani w nauce technik radzenia sobie z objawami, takimi jak kontrolowanie oddechu i związane z tym napięcie. Proces terapeutyczny wymaga czasu i cierpliwości, ale wiele osób zauważa znaczną poprawę w swoim funkcjonowaniu.

Równocześnie warto być otwartym na różne metody wspierające leczenie. Choć terapia ma potencjał, by pomóc w długoterminowej redukcji objawów, czasami może być konieczne dalsze wsparcie farmakologiczne, szczególnie jeśli objawy są bardzo nasilone. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Ważne jest, aby mieć nadzieję i dać sobie czas na adaptację do nowego podejścia terapeutycznego. Życzę Pani powodzenia i wytrwałości w tej drodze.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.