Dzień dobry, co zrobić przy derealizacji i depersonalizacji przy zaburzeniach lękowych? Uczęszczam n

4 odpowiedzi
Dzień dobry, co zrobić przy derealizacji i depersonalizacji przy zaburzeniach lękowych? Uczęszczam na psychoterapię, mówiłam o tym, licząc że terapeutka mi powie skąd to się bierze, jak sobie z tym radzić itp. ale jedyne co to powiedziała jak to się nazywa w psychologii i zmieniła temat. Czuję, że ogólnie obecna terapia nie pomaga mi w lęku więc planuję ją zmienić. Ale wracając do takiego poczucia- mam jeden bodziec, który wywołuje takie poczucie najbardziej, niestety ale teraz zdarza się mi coraz częściej m.in wczoraj. Po prostu jak muszę to zrobić to przez cały czas czuję się lekko, jakbym miała stracić kontrolę albo przytomność. Nie mam wtedy innych objawów ataku paniki więc przez to jest to mam wrażenie bardziej nasilone. Podczas tego także gdy jest ktoś niedaleko mnie to mocno odbieram jego obecność, mam poczucie jakby się ode mnie oddalał mimo, że stoi cały czas w miejscu i muszę się odwrócić. Jest to aż tak nasilone podczas jednej sytuacji, gdy mam panikę z innych powodów to jest też takie uczucie, ale mniej nasilone. Zastanawiam się czy to nie jest już wskazane by udać się też do psychiatry, neurologa bo wydaje mi się, że to już robi się za mocne- ale takie na prawdę nasilone jest tylko w jednej sytuacji, jak tylko ją skończę to w miarę mi się poprawia, chociaż wczoraj dopiero jak wróciłam do domu (ta sytuacja była poza domem) to mi przeszło. Nie mam wtedy pojęcia co robić, jak się uspokoić bo nie mam jak takich sytuacji unikać, a przecież z tego powodu nie zacznę siedzieć w domu i nie wychodzić. Także moje pytanie brzmi: skąd to się bierze, czemu nasila się w konkretnych sytuacjach i jak sobie z tym radzić? Czy warto zmienić terapię, skoro ta nie pokazuje mi jak sobie z tym radzić i czy pójść do psychiatry, neurologa?
Dzień dobry,
derealizacja i depersonalizacja to zaburzenia dysocjacyjne. Mogą być wynikiem np. przewlekłego stresu/przeżycia traumatycznego, są także obserwowane w niektórych chorobach, czy zaburzeniach psychicznych.np. zaburzeniach lękowych, czy zaburzeniach nastroju. Jakie są przyczyny u Pani? - to powinna Pani omówić ze swoim terapeutą, powiedzieć mu o wszystkich swoich wątpliwościach i zadać pytania jakie tu Pani stawia. Terapia to jest proces i zauważenie efektów wymaga czasu.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Dzień dobry,
Derealizacja i depersonalizacja to specyficzne rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych, które mogą pojawiać się jako reakcja na długotrwały stres lub doświadczenia traumatyczne. Są one również notowane w kontekście różnych stanów zdrowia, w tym zaburzeń psychicznych takich jak zaburzenia lękowe czy nastroju.
Jeśli chodzi o przyczyny tych zaburzeń w Pani przypadku, to jest to temat, który najlepiej jest omówić bezpośrednio z terapeutą. Zachęcam Panią do otwartego dialogu, podczas którego może Pani wyrazić wszystkie swoje obawy i zadać pytania, które są dla Pani ważne. Pamiętajmy, że terapia to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, aby móc dostrzec pozytywne zmiany.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Rozumiem, że obecnie przeżywasz trudne chwile związane z derealizacją i depersonalizacją. Te doświadczenia często są związane z zaburzeniami lękowymi, a także mogą być wynikiem przeciążenia stresem, traumy lub innych czynników psychologicznych. Mechanizm ich występowania jest skomplikowany i może mieć związek z nadmierną aktywacją układu nerwowego w odpowiedzi na stresujące sytuacje. W takich sytuacjach warto rozważyć różne ścieżki terapeutyczne. Jedną z nich jest terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), która jest coraz bardziej ceniona za skuteczność w leczeniu traumy i zaburzeń lękowych.

Jeśli obecna terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto także skonsultować się z psychiatrą, aby uzyskać dodatkową pomoc. Może to być szczególnie ważne, jeśli Pani objawy są nasilone i sprawiają Pani trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Jednocześnie zachęcam Panią do kontynuowania terapii, ale być może warto poszukać nowego terapeuty, który może zaoferować inne podejście lub specjalizuje się w terapii EMDR. Terapeuta może również pomóc Pani w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach poprzez naukę technik relaksacyjnych, medytacji czy uważności (mindfulness).

Najważniejsze jest, aby Pani czuła się wspierana i znalazła dla siebie najlepszą formę pomocy. Trzymam kciuki za Panią i jestem tu, aby służyć pomocą w jakikolwiek sposób mogę.
Dzień dobry. Depersonalizacja i derealizacja może się zdarzyć/zdarzać przy zaburzeniach lękowych i najprawdopodobniej wynika ona z tego, że ma Pani trudności w radzeniu sobie z emocjami. Te stany powinny minąć, gdy się Pani nauczy jak w zdrowy sposób radzić sobie z napięciem, stresem, lękiem i innymi trudnymi emocjami, a od tego właśnie jest terapia. Żeby do tego doszło potrzeba czasu, cierpliwości, otwartości i zaangażowania. Bardzo ważne jest, żeby zaczęła Pani mówić o tym co Pani tutaj napisała - o swoich oczekiwaniach, lękach, obawach, wątpliwościach, spostrzeżeniach, wnioskach i tak dalej. Bez tego żadna terapia nie będzie skuteczna, ponieważ żaden z terapeutów niestety nie potrafi czytać w myślach, a zatem nie wie czego Pani na dany moment potrzebuje, oczekuje itp. Dlatego zachęcam do większej otwartości - to na pewno będzie dla Pani bardzo dobry i być może nawet przełomowy moment w terapii.