Dzień dobry, czy artroskopia (ze wzgl. na uszkodzenie łąkotki) będzie konieczna? Otrzymałam sprzec

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
czy artroskopia (ze wzgl. na uszkodzenie łąkotki) będzie konieczna? Otrzymałam sprzeczne informacje od lekarzy. Proszę o poradę.
Oto wynik rezonansu stawu kolanowego:
Ilość płynu w stawie w granicach normy. Śladowa ilość płynu w kaletce brzuchato- półbłoniastej.
ML- bez widocznych cech uszkodzenia.
MM- w obrębie wszystkich trzech stref unaczynienia rogu tylnego pozioma szczelina pęknięcia,
do powierzchni obwodowej i piszczelowej łąkotki. W bezpośrednim sąsiedztwie obwodowej części
rogu tylnego torbiel okołołąkotkowa, średnicy ok. 3mm. W obrębie rogu tylnego i tylnej części
trzonu ciągnie się torbiel wewnątrz łąkotkowa.
ACL- o zachowanej ciągłości,z cechami zmian przeciążeniowych.
PCL- o zachowanej ciągłości,z cechami zmian przeciążeniowych, prawidłowo napięte.
LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, z cechami miernie nasilonych zmian przeciążeniowych przy przyczepach udowych.
Więzadło i troczki rzepki oraz ścięgno m .czworogłowego uda bez widocznych zmian patologicznych. Niewielki obrzęk ciała tłuszczowego w sąsiedztwie górnej i przyśrodkowej części rzepki.
Niewielki obrzęk tkanek miękkich pomiędzy pasmem biodrowo- piszczelowym a kłykciem
bocznymkości udowejmoże być następstwemz. tarcia pasma biodrowo- piszczelowego.
Chrząstki przedziału przyśrodkowego i bocznego oraz stawu rzepkowo- udowego bez widocznych
cech uszkodzenia.
Brak cech obrzęku śródkostnego.
Z góry dziękuję za odpwiedź.
wyglada na to że artroskopia będzie konieczna ale trzeba wziać pod uwagę 2 aspekty - obraz MR i stan kliniczny pacjenta. Trzeba zgłosić się do ortopedy z płyta MR, wykonać badanie ortopedyczne i zebrać dokładnie wywiad i podjać decyzję. Patrzac na sucho na opis MR bez badania pacjenta wydaje się że artroskopia będzie niezbędna ale do pełnego obrazu musi być wykonane badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta.