Dzien dobry, czy ciagle apetyt na wątrobiankę może wskazywać na niedobory żelaza? jem w sumie rzadko

2 odpowiedzi
Dzien dobry, czy ciagle apetyt na wątrobiankę może wskazywać na niedobory żelaza? jem w sumie rzadko mięso i rzeczywiscie coś jest na rzeczy, bo jak się już dorwe do zywnosci potencjalnie bogatej w zelazo, to przez 2 tygodnie jem tylko kanapki z pasztetową i ogórkiem kiszonym, coś tu jest nie halo.... a wyniki krwi...hmmm porownuje je z tymi kiedys i rzeczywiscie parametry ''zelazowe'' byly kiedys lepsze, teraz jest ponad norme plytki krwi, hematokryt blisko dolnej normy, hemoglobina srednia, i krwinki czerwone tez blisko juz dolnej granicy, czy patrząc na moj specyficzny i bardzo wybiorczy apetyt moge spodziewac sie niedoboru żelaza? na dokladke dopowiem, ze mimo spania 8-9 jestem ciagle przemeczony, a nic nie robie, kompletnie nic, wiec raczej nie moge byc przemeczony ciaglym wypoczynkiem:D biale sluzowki oczu, jamy ustnej, w srodku buzi na policzkach mam takie biale jakby nadżerki (ale to moze byc tez od bruksizmu) blada, sucha skóra, drazliwość, brak humoru, energii zyciowej, niska temperatura czesto ponizej 36,5, czeste poczucie zimna-dlonie, stopy, miekkie paznokcie z podluznymi rowkami, matowe wlosy, a ostra zadyszkę potrafie zlapacnawet przy zwyklej rozmowie, jesli panstwo poprą moje podejrzenia, to ile moge przyjmować zelaza-mam w domu 2 preparaty-bo juz kiedys mialem taki sam problem, i dobrze sie sprawdzal ferronyl, czytalem, ze dawki moga siegać nawet 120mg/h troche mi sie wydaje to duzo, no ale to zalecenie lekarskie wiec nie wtryniam sie w kompetencje, ale jezeli to jest 120mg to jakoś to podzielić w ciagu dnia, nie wiem np 3x 40mg? bardzo dziekuje za przeczytanie i mozliwe odpowiedzi, pozdrawiam
Dzień dobry, zarówno Pana stan fizyczny (blada skóra, nadżerki, sucha skóra, zadyszka etc) jak i psychiczny (brak energii, brak humoru) mogą wskazywać na poważne niedobory wielu mikro i makro elementów, nie tylko żelaza. Przyjmowanie samego żelaza bez odpowiedniej diety (potrzebna jest choćby witamina C pochodząca z żywności) oraz odpowiedniej diagnostyki nie rozwiąże Pana problemów. Pan wspomina, że podobne problemy występowały już w przeszłości i ponownie wróciły, więc prawdopodobnie będą wracać nadal jeśli nie podejmie Pan konkretnych działań. Pana symptomy najprawdopodobniej wskazują również na niedobory witamin z grupy B oraz zaburzone działanie tarczycy. Konsekwencje, utrzymującego się takiego stanu zdrowia mogą być bardzo poważne. Sugeruję działanie dwutorowe; kontakt z lekarzem internistą celem oceny ogólnego stanu zdrowia i poszerzenia diagnostyki laboratoryjnej oraz kontakt z dietetykiem celem oceny ogólnego stanu odżywienia i wypracowania diety indywidualnie dopasowanej do Pana stylu życia, upodobań i zapotrzebowania organizmu. Zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Objawy, które opisujesz, mogą wskazywać na niedobór żelaza. Chęć jedzenia wątrobianki, która jest bogata w żelazo, może być jednym z sygnałów, że twoje ciało potrzebuje tego składnika. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat objawów niedoboru żelaza oraz zalecenia dotyczące suplementacji.

Objawy Niedoboru Żelaza:
Zmęczenie i osłabienie: Chroniczne zmęczenie, brak energii i osłabienie mogą być wynikiem niedoboru żelaza.
Blada skóra: Bladość skóry i błon śluzowych jest charakterystycznym objawem anemii z niedoboru żelaza.
Zimne dłonie i stopy: Częste uczucie zimna, zwłaszcza w kończynach.
Kruche paznokcie i matowe włosy: Kruche paznokcie z podłużnymi rowkami oraz matowe, łamliwe włosy.
Zadyszka: Duszność przy minimalnym wysiłku lub nawet podczas rozmowy.
Zaburzenia nastroju: Drażliwość, brak humoru i depresja mogą być związane z niedoborem żelaza.
Bóle głowy i zawroty głowy: Niedobór żelaza może powodować częste bóle głowy i zawroty głowy.
Zalecenia dotyczące suplementacji żelaza:
Standardowe dawki suplementacji żelaza mogą się różnić w zależności od stopnia niedoboru i zaleceń lekarza. Typowe dawki wahają się od 60 do 120 mg elementarnego żelaza dziennie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.