Dzień dobry Czy farmakoterapia może pomóc w przypadku osobowości unikającej (z fobią społeczną)? Pr

2 odpowiedzi
Dzień dobry
Czy farmakoterapia może pomóc w przypadku osobowości unikającej (z fobią społeczną)? Przeglądam różne artykuły w internecie i raczej jest napisane, że głównie stosuje się psychoterapię, a leki niekoniecznie są skuteczne w tym przypadku. Czy tak jest faktycznie czy jednak warto się leczyć też farmakologicznie? I pytanie odnośnie terapii która jest najskuteczniejsza w przypadku tej osobowości? Gdzieniegdzie czytam o poznawczo-behawioralnej, gdzie indziej o psychodynamicznej, jeszcze gdzie indziej o terapii grupowej. I ile może trwać taka terapia, na jak długie leczenie trzeba być przygotowanym? Po jakim okresie czasu powinno być widać jakieś efekty, by móc stwierdzić, że terapia coś daje?
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Sporo pytań i bardzo dobrze :). Zacznijmy od początku, w przypadku zaburzenia, o którym Pan pisze farmakologia dobrze jest, gdy uzupełnia terapię, nie odwrotnie. Co do nurtu, to warto wiedzieć na jakim podłożu zaburzenie się u Pana rozwinęło, ale w większości przypadków terapia CBT lub integratywna (łącząca nurty) byłaby, moim zdaniem, wskazana. Czy indywidualna czy grupowa? W przypadku tego akurat zaburzenia, ja opowiedziałbym się za indywidualną, ale grupowa też może być bardzo skuteczna. Terapia może trwać... i to pytanie jest zawieszone, bo zależy od wielu czynników. Dostrzegalne efekty są wynikiem głównie Pana zaangażowania, pracy, terapeutki / terapeuty i można je potencjalnie dostrzec po 8 -12 sesjach (takie jest przynajmniej moje doświadczenie). Koleżanki i Koledzy mogą mieć oczywiście inne, tak że trudno mówić o średniej. Dodam, że "dostrzegalne efekty", nie oznaczają, iż zaburzenie zostało definitywnie pokonane, to nie takie ani proste, ani szybkie, ale oznacza, że jest sie na właściwej drodze do osiągnięcia celu. Pozdrawiam również.

Witam,
chyba włożę kij w mrowisko, bo nie mam wątpliwości, że leczenie zaburzeń osobowości warto zlecić terapeucie psychodynamicznemu lub ewentualnie integracyjnemu. Tu konieczne jest przeanalizowanie dokładne przeszłości, deficytów, mechanizmów obronnych, ale także przekonań, warto także wzmocnić zasoby pacjenta.
Niestety leczenie zaburzeń osobowości jest długoterminowe, gdyż osobowość kształtuje się we wczesnym dzieciństwie i nie można osiągnąć trwałej zmiany w krótkim czasie, jeśli zaburzenia trwają od dzieciństwa np. do wieku 30 lat. To są lata stosowania tych samych mechanizmów, zachowań.
Nie zalecam terapii grupowej przynajmniej na początku leczenia, w przypadku fobii społecznej grupa może po prostu jawić się jako zbyt zagrażająca.
Ważne aby wybrany psychoterapeuta miał co najmniej 4 - 5 lat regularnego, całościowego szkolenia, pracował pod superwizją lub posiadał certyfikat psychoterapeuty najczęściej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Psychologicznego lub Psychodynamicznego.