Dzień dobry. Czy istnieją rodzaje lub typy alkoholizmu?

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy istnieją rodzaje lub typy alkoholizmu?
Dzień dobry, alkoholizm podobnie jak inne uzależnienia dzielimy nie tyle na rodzaje czy typy, co na fazy. Istnieją następujące fazy uzależnienia:
1. używanie rozrywkowe / okazjonalne
2. używanie szkodliwe / ryzykowne
3. uzależnienie wysokofunkcjonujące
4. uzależnienie niskofunkcjujące / faza krytyczna
5. śmierć

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, istnieją różne podziały na typy alkoholizmu, w zależności od kryteriów branych pod uwagę przy podziale. Najbardziej znane podziały na typy to te według: Jellinka, Babora, Cloningera, Lescha. Jest ich oczywiście o wiele więcej, ale te mają swoje ugruntowane pozycje. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.
Dzień dobry
Część badań potwierdza, iż w przypadku mężczyzn można mówić o dwóch typach uzależnienia od alkoholu. Jeden jest uwarunkowany genetycznie, co zwykle oznacza znacznie większą podatność na uzależnienie, jeśli rodzic/rodzice mężczyzny mieli problem z uzależnieniem. Drugi typ określa się jako nabyty i jest związany przede wszystkim ze sposobem, w jaki ukształtowała się osobowość. Oba typy poddają się jednak psychoterapii.
Tak, rzeczywiście istnieją różne typy alkoholizmu, ponieważ uzależnienie od alkoholu jest złożonym i różnorodnym zjawiskiem. Różnice w przebiegu, objawach i motywacjach picia sprawiają, że specjaliści od uzależnień wyróżniają kilka typów alkoholizmu. To rozróżnienie jest istotne, bo pomaga lepiej zrozumieć problem konkretnej osoby i dostosować metody leczenia.

Na przykład, jeden z bardziej znanych podziałów stworzył E. M. Jellinek, który wyróżnił pięć typów alkoholizmu, m.in.:

Typ alfa – alkohol jest używany głównie jako sposób na radzenie sobie z napięciem i emocjami, ale bez fizycznych objawów uzależnienia. Ten typ często prowadzi do uzależnienia psychicznego.

Typ beta – osoby piją regularnie, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych (jak uszkodzenia wątroby), ale nie pojawia się fizyczne uzależnienie czy objawy odstawienia.

Typ gamma – charakterystyczny dla osób, u których występuje zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. W tym typie widoczne są napady niekontrolowanego picia oraz objawy abstynencyjne.

Typ delta – osoba nie może całkowicie powstrzymać się od alkoholu i pije regularnie w mniejszych ilościach, ale stale. Pojawia się tzw. „ciąg alkoholowy” i tolerancja na alkohol, ale niekoniecznie dochodzi do napadów intensywnego picia.

Typ epsilon – to tzw. „pijackie szaleństwo” (dipsomania), w którym osoba doświadcza okresów długiej abstynencji, przeplatanych z intensywnymi epizodami ciągu alkoholowego.

Inny, bardziej współczesny podział mówi też o typach alkoholizmu na podstawie osobowości i motywacji do picia, np. uzależnienie wynikające z chęci redukcji lęku, izolacji społecznej czy nieregulowanych emocji.

Rozróżnienie typów może być pomocne, zwłaszcza w procesie leczenia, ponieważ pozwala dostosować metody terapeutyczne do konkretnego przypadku, a także określić, jakie strategie będą najskuteczniejsze – np. psychoterapia, wsparcie farmakologiczne, terapia grupowa lub indywidualna.
Dzień dobry, istnieje kilka typologii, dotyczących uzależnienia od alkoholu - czego dokładnie dotyczy pytanie?

Eksperci

Joanna Meissner

Joanna Meissner

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Magdalena Król

Magdalena Król

Psychoterapeuta, Psycholog

Brzesko

Marzena Szczepaniec

Marzena Szczepaniec

Psychoterapeuta

Warszawa

Grzegorz Miketiuk

Grzegorz Miketiuk

Psychoterapeuta

Racibórz

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.