Dzień dobry. Czy istnieje możliwość że torbiel w śledzionie po roku nagle zaczyna się zmniejszać (

1 odpowiedzi
Dzień dobry.
Czy istnieje możliwość że torbiel w śledzionie po roku nagle zaczyna się zmniejszać ( ostatnie badanie 6 kwietnia torbiel 45x39 z przegrodami,wcześniejsze 4 badania na tym samym poziomie , a badanie z 25 maja 20x20 też z przegrodami ale połowę mniejsza na 4 dniowej diagnostyce w szpitalu ) a podejrzenie było, że pasożytnicza? Markery nowotworowe wyszły ok -nie na , czy jest możliwość,że ona faktycznie się zmniejszyła? I czy jak doszło do remisji to pasożytniczą można wykluczyć? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Agnieszka
Dzień dobry,

Torbiele śledziony mogą mieć różne etiologie, w tym przyczyny pasożytnicze, ale także mogą być wynikiem urazów lub mogą mieć charakter idiopatyczny (o nieznanym pochodzeniu). Rozmiar torbieli może się zmieniać w zależności od wielu czynników. Niektóre torbiele mogą rzeczywiście zmniejszać się z czasem, szczególnie po leczeniu lub jeśli przyczyna torbieli została usunięta.

Pasożytnicza torbiel śledziony (najczęściej spowodowana przez echinokokozę) generalnie wymaga leczenia, które może obejmować leki przeciwpasożytnicze, a w niektórych przypadkach nawet interwencję chirurgiczną.

Jeżeli torbiel zmniejszyła się, to na pewno jest to dobry znak. Niemniej jednak, samo zmniejszenie torbieli nie pozwala z całą pewnością wykluczyć jej pasożytniczego pochodzenia.

Ważne jest, aby kontynuować regularne kontrole i śledzić zmiany w rozmiarze torbieli pod nadzorem lekarza. Jeśli torbiel nadal się zmniejsza i nie powoduje żadnych objawów, lekarz może zasugerować kontynuowanie obserwacji. Jednak jeśli torbiel zaczyna się powiększać lub powoduje objawy, lekarz może zasugerować inne metody leczenia.

Każda sytuacja jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować wszelkie pytania i obawy ze swoim lekarzem.