Dzień dobry. Czy jest w ogóle możliwe ustalenie diety wysokokalorycznej (tak by przytyć około 5-6kg)
4
odpowiedzi
Dzień dobry. Czy jest w ogóle możliwe ustalenie diety wysokokalorycznej (tak by przytyć około 5-6kg) przy nadmiernej aktywności fizycznej, braku apetytu, przewlekłym stresie i szybkiej przemianie materii?
Dzień dobry, wszystko się da ale wydaje mi się, że forum pytań publicznych nie jest dobrym miejscem ;). Jest to proces, który musi zostać omówiony i wdrożony podczas konsultacji. Proponuję znaleźć dietetyka i umówić się na wizytę. Pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, warto byłoby znaleźć przyczynę braku apetytu oraz dokładnie sprecyzować czym jest wspomniana nadmierna aktywność. Ponadto przyrost masy ciała może być na rzecz masy mięśniowej lub tkanki tłuszczowej.
Warto udać się na konsultację do dietetyka lub psychodietetyka, gdzie na podstawie dokładnego wywiadu pomoże ustalić personalizowany plan żywieniowy.
Warto udać się na konsultację do dietetyka lub psychodietetyka, gdzie na podstawie dokładnego wywiadu pomoże ustalić personalizowany plan żywieniowy.
Dzień dobry! Ustalenie diety wysokokalorycznej jest możliwe, ale kluczowe będzie wsparcie dla organizmu w radzeniu sobie ze stresem, który wpływa między innymi na apetyt i metabolizm. Bez pracy nad stresem nawet najlepsza dieta może być trudna do utrzymania.
Na pewno warto włączyć produkty o dużej wartości kalorycznej i gęstości odżywczej, które dostarczą więcej kalorii w mniejszych porcjach, co ułatwi przyrost masy.
Jednak ważnym krokiem jest praca nad źródłami stresu, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu celu.
Na pewno warto włączyć produkty o dużej wartości kalorycznej i gęstości odżywczej, które dostarczą więcej kalorii w mniejszych porcjach, co ułatwi przyrost masy.
Jednak ważnym krokiem jest praca nad źródłami stresu, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu celu.
Tak, ustalenie diety wysokokalorycznej przy takich wyzwaniach jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego podejścia. Duża aktywność fizyczna, brak apetytu, przewlekły stres i szybka przemiana materii to czynniki, które utrudniają przybieranie na wadze, jednak poprzez odpowiednie strategie dietetyczne, można skutecznie osiągnąć cel. Na wstępie warto skonsultować powyższe zmienne ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczyny braku apetytu czy nadmiernego stresu. Można jednka samodzielnie wdrożyć kilka wspierających zmian. Skup się na dodaniu gęstych energetycznie produktach: awokado, orzechy, masło orzechowe, pestki, oliwa z oliwek, tłuste ryby, pełnotłusty nabiał, suszone owoce. Oleje roślinne, masło, pesto czy hummus – te produkty można łatwo dodawać do posiłków, aby zwiększyć kaloryczność bez dużego zwiększenia objętości, co może być szczególnie korzystne przy małym apetycie. Planuj regularne posiłki i przekąski. Staraj się spożywać co najmniej 3 główne posiłki i 2–3 przekąski dziennie. Ustaw sobie przypomnienia, aby jeść o stałych porach, co pomoże organizmowi przyzwyczaić się do regularnego przyjmowania energii i ustabilizuję odczucia głodu fizjologicznego. Koktajle proteinowe, smoothie, koktajle na bazie jogurtu i owoców – to łatwy sposób na dostarczenie dodatkowych kalorii przy małym apetycie, ponieważ płynne formy są szybciej przyswajane. Stres podnosi poziom kortyzolu, który może wpływać na utratę apetytu i przyspieszać metabolizm. Wprowadzenie metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy regularne ćwiczenia oddechowe, może wspomóc łagodzenie skutków stresu i pośrednio zwiększyć apetyt. Unikaj kofeiny i innych stymulantów. Kofeina może zmniejszać apetyt i dodatkowo nasilać niepokój, warto więc ograniczyć jej spożycie lub całkowicie wyeliminować. Zalecana jest również redukcja intensywności niektórych treningów. Jeśli to możliwe, zmniejszenie intensywności ćwiczeń aerobowych i skupienie się na ćwiczeniach siłowych może pomóc w budowaniu masy mięśniowej i oszczędzaniu energii. Zapewnij sobie wysokokaloryczny posiłek po każdym treningu. Idealnie powinien zawierać białko i węglowodany, by uzupełnić zapasy energetyczne i wspierać regenerację mięśni. Monitorowanie ilości kalorii oraz zmian masy ciała może pomóc zidentyfikować, czy obrany kierunek przynosi efekty. Dostosowywanie diety jest ważne, aby dostarczać odpowiednią liczbę kalorii zależnie od poziomu aktywności i zmian w wadze. Zastosowanie tych strategii może pomóc w osiągnięciu przyrostu masy ciała mimo występujących trudności. Warto jednak nie działać samodzielnie, tylko udać się do osób które mają większą wiedzę w tym temacie np. dietetyka lub psychodietetyka.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.