dzien dobry czy na podstawie rozpoznania schizofrenii mozna stracic prawo jazdy?

3 odpowiedzi
dzien dobry
czy na podstawie rozpoznania schizofrenii mozna stracic prawo jazdy?

jeśli osoba przyjmuje leki, możliwe jest cofnięcie uprawnień kierowania pojazdami poniewaz leki te upośledzaja zdolności psychomotoryczne.

pozdrawiam,
Agnieszka M.

Dzień dobry, samo rozpoznanie schizofrenii nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Schizofrenia to choroba niejednorodna, u każdego pacjenta może przebiegać w sposób bardzo zróżnicowany. Przebieg choroby u konkretnego pacjenta może określić ewentualne przeciwwskazanie do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Lekarz psychiatra opiera swoją opinię w oparciu o współpracę pacjenta w leczeniu choroby, ważną rolę odgrywa częstość nawrotów i przebieg choroby. Jeśli w trakcie nasilenia choroby podejmuje chory działania potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu innych osób, lub chory nie podejmuje z własnej woli farmakoterapii należy spodziewać się, że zasadne będzie w ocenie psychiatry i sądu odebranie choremu uprawnień do kierowania samochodem. Pozdrawiam Monika Jankowska
Ogólnie rzecz biorąc, osoba cierpiąca na schizofrenię może mieć ograniczenia w prowadzeniu pojazdów, zwłaszcza jeśli ich stan psychiczny wpływa na zdolność do bezpiecznej jazdy. Decyzja o pozbawieniu prawa jazdy będzie zależała od indywidualnych okoliczności i stopnia zaawansowania choroby.

Jeśli masz konkretną sytuację lub pytanie dotyczące praw jazdy w związku ze schizofrenią, zalecam skonsultowanie się z lokalnym organem odpowiedzialnym za wydawanie zezwoleń na prowadzenie pojazdów lub lekarzem specjalistą.