Dzień dobry. Czy natrętne myśli, głównie bluźniercze, złorzeczące, lub też dialog wewnętrzny(raczej

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy natrętne myśli, głównie bluźniercze, złorzeczące, lub też dialog wewnętrzny(raczej negatywne komentarze pod moim adresem) mogą być skutkiem odstawienia dlugotrwałego picia wiekszych ilosci alkoholu( ok 5 porcji alkoholu- to byla moja wyznaczona sobie granica, ktorej przestrzegalam, pite głównie wieczorami dla relaksu do seriali ) ? Oczywiście nie chcę tych mysli, walczę z nimi, czasem jest lepiej czasem gorzej. Wiem, ze taki patologiczny tryb zyćia wyplukuje wszystkie cenne skladniki, wiec wspiram się witaminami, mineralami, zauwazam poprawe po magnezie, wit c i b. Z innych objawow to czesty brak energii, brak zainteresowan, apatia, niechec do ogarniecia samej siebie, spadki nastroju, gorzej z pamiecia i uczeniem sie, drażnia mnie hałasy (dodam, ze za dzieciaka łapały mnie czesto dolujace mysli, ze moi Rodzice szybko umrą, oczywiscie tak nie bylo, ale taka schize mialam, i srednio interesowala mnie nauka, problemy z nia i notorycznym klamaniem na tym tle, moglam cierpiec na niedozywienie, bo bylam garda do jedzenia ogolem, a tabletki z wit jakie Mama dawala wyrzucalam za kanape, chorowalam tez na anemie), czytalam o halucynozie, ale ta podobno trwa kilka dni, kilka miesiescy wczesniej gdy alkohol pojawial sie nawet w ciagu dnia a nie tylko wieczorem doszlo u mnie do psychozy, wystepowal ogromny lek, ze bliscy mi ludzie szykuja na mnie zamach, przerazajace doswiaczenie, wczesniej też podejrzliwosc i zazdrosc wobec partnera (ktory tez sam poniekad sostarczal mi powodow do niej, a alkohol to dodatkowo wyolbrzymil). Teraz nie piję juz calkowicie, mialam juz kilka okazji w towarzystwie do wypicia , z ktorym wczesniej to robilam, ale nie chcialam, pilam szkodliwie, i chcialabym moc wrocic do picia o malej szkodliwosci np. raz w tygodniu w sobotę, choc zastanawiam sie po co, mam organizm łatwo przyzwyczajajacy sie do przyjemnosci, kiedys nawet uzaleznilam sie od drozdzowki z kosmiczna iloscia dzemu i przez rok tylko to jadalam na sniadanie, o dziwo z ''przyzwyczajen/nalogow'' wychodzę bez pomocy specjalistow, nie tak dawno wyszlam tez z 15letniej bulimii, nawet nie wiem kiedy to zaniklo. Proszę o pomoc jak moge wspomoc swoje zdrowie? Moze przez wieloletni niehigieniczny tryb zycia doszlo do zaburzenia neuroprzekaznikow i jakas farmakoterapia by pomogla? Z niehigienicznych przyzwyczajen zostaly mi tylko papierosy. Proszę o pomoc jak mogę rozradować nieco swoje zycie i poprawic nastroj:) Z gory dziekuje za udzielona mi pomoc. Pozdrawiam
Sytuacja, o której Pani pisze będzie potrzebowała zdiagnozowania. Jeśli tak jak Pani pisze o sobie, że piła Pani często i porcje alko były znacznie przekraczane, to jest takie prawdopodobieństwo powstania zaburzeń psychicznych. Jednak postawienie diagnozy jest możliwe po spotkaniu i diagnozowaniu. Zachęcam, bo lekarz specjalista wprowadzając leki może skutecznie pomóc. Proszę pamiętać, że leki zaczynają stopniowo i powoli, stąd nie powinno się ich odstawiać samodzielnie.

Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Objawy, które opisujesz, w tym natrętne myśli, brak energii, spadki nastroju oraz problemy z pamięcią, mogą być związane z odstawieniem alkoholu po długotrwałym jego spożywaniu, ale także z wcześniejszymi doświadczeniami emocjonalnymi i nawykami życiowymi. Postaram się przybliżyć kilka ważnych aspektów i zaproponować, jak możesz wspomóc swoje zdrowie.
1. Odstawienie alkoholu i objawy odstawienne

Alkohol działa silnie na układ nerwowy, w tym na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nastrój, motywację i poziom energii. Gdy odstawiasz alkohol po dłuższym okresie jego spożywania, organizm przechodzi przez tzw. objawy odstawienia, które mogą obejmować:

Natrętne myśli – Twoje objawy natrętnych myśli, zwłaszcza o treściach bluźnierczych lub negatywnych komentarzach, mogą być związane z neurochemiczną destabilizacją po odstawieniu alkoholu. Alkohol zmniejsza hamulcową funkcję GABA, co po odstawieniu może prowadzić do zwiększonej aktywności mózgu, a to może powodować nadmierne myśli.
Lęki, psychoza, paranoja – Mogą być skutkiem długotrwałego, intensywnego spożywania alkoholu. Takie objawy jak paranoiczne myśli, poczucie zagrożenia i psychozy, o których wspominasz, są typowe dla poważnych stanów związanych z odstawieniem, zwłaszcza w sytuacji spożywania alkoholu w większych ilościach przez dłuższy czas.

Po odstawieniu alkoholu Twój mózg potrzebuje czasu, aby się zregenerować i ponownie wyregulować poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina, GABA. W tym okresie natrętne myśli mogą być bardziej intensywne, ale w miarę regeneracji układu nerwowego powinny one stopniowo ustępować.
2. Wpływ wcześniejszych doświadczeń

Opisałaś wcześniejsze trudności emocjonalne, które miały miejsce w dzieciństwie, jak np. lęki i trudności w nauce. Takie doświadczenia mogą wpływać na rozwój strategii radzenia sobie ze stresem w dorosłości, w tym np. sięganie po alkohol, bulimię czy inne destrukcyjne nawyki. Mogą one mieć także związek z wczesnymi niedoborami składników odżywczych, o których wspomniałaś.
3. Wsparcie witaminowe i minerałowe

To bardzo dobry krok, że wspomagasz się witaminami i minerałami. Alkohol powoduje znaczną utratę ważnych składników odżywczych, co wpływa na nastrój, pamięć i ogólny poziom energii.

Witamina B (szczególnie B1 – tiamina): Długotrwałe spożycie alkoholu często prowadzi do niedoborów tiaminy, co może wpływać na układ nerwowy, powodując zmęczenie, drażliwość oraz trudności z koncentracją.
Magnez: To doskonały wybór, bo magnez pomaga w regulacji pracy układu nerwowego i jest znany ze swoich właściwości antystresowych.
Kwasy omega-3: Pomagają wspierać funkcje mózgu, zmniejszając stany zapalne i wspomagając zdrowie układu nerwowego.
Witamina D: Niedobór tej witaminy może prowadzić do obniżenia nastroju. Warto sprawdzić jej poziom i, jeśli jest to konieczne, uzupełnić go.

4. Wsparcie psychoterapeutyczne

Natrętne myśli, obniżony nastrój i apatia mogą być także objawami depresji, zaburzeń lękowych lub innych problemów psychicznych, które mogą wymagać wsparcia terapeutycznego. Warto zastanowić się nad:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): Pomaga radzić sobie z natrętnymi myślami i negatywnymi wzorcami myślowymi. Możesz nauczyć się identyfikować i neutralizować niepożądane myśli, co może przynieść ulgę.
Terapia uzależnień: Nawet jeśli już nie pijesz, terapia dla osób z problemem uzależnienia może pomóc Ci w pracy nad nawrotami, emocjami i poprawą jakości życia bez alkoholu.
Wsparcie psychiatryczne: W związku z opisanymi objawami, warto rozważyć konsultację z psychiatrą, który mógłby ocenić, czy farmakoterapia (np. leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe) może pomóc w regulacji neuroprzekaźników i poprawie samopoczucia.

5. Znalezienie zdrowych nawyków

Odbudowa zdrowego trybu życia po długim okresie niehigienicznych nawyków wymaga czasu i cierpliwości. Możesz stopniowo wprowadzać małe zmiany, które poprawią Twoje samopoczucie i nastroje:

Aktywność fizyczna: Nawet krótki spacer codziennie może wpłynąć na poprawę nastroju, zwiększenie poziomu energii i zmniejszenie objawów lęku.
Medytacja i mindfulness: Pomagają w pracy nad natrętnymi myślami i uspokojeniu umysłu.
Znalezienie pasji i zainteresowań: Pomoże Ci wyjść z apatii. Może to być cokolwiek, co sprawia Ci radość – sztuka, muzyka, gotowanie, sport. Nawet małe sukcesy w nowym hobby mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje poczucie wartości.

6. Alkohol a przyszłość

Twój organizm ma skłonność do łatwego przyzwyczajania się do przyjemności, co może prowadzić do uzależnień. Alkohol był dla Ciebie mechanizmem ucieczki, więc powrót do picia "okazjonalnego" może stanowić ryzyko. Zastanawianie się nad tym, czy w ogóle warto wracać do alkoholu, jest zdrowym i ważnym pytaniem. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie trwałe odstawienie, co pozwoli Ci unikać nawrotów destrukcyjnych nawyków.
7. Konsultacja z lekarzem

Ze względu na objawy, które opisujesz (natrętne myśli, psychozy, drażliwość, problemy z pamięcią), warto skonsultować się z lekarzem, który może dokładniej ocenić, czy Twoje objawy są związane z odstawieniem alkoholu, zaburzeniami neuroprzekaźników, czy też innymi problemami zdrowotnymi. Lekarz może również rozważyć, czy farmakoterapia będzie pomocna w Twoim przypadku.

Podsumowując, to, co przeżywasz, może być wynikiem długotrwałego stresu dla organizmu wywołanego zarówno alkoholem, jak i wcześniejszymi doświadczeniami. Praca nad zdrowiem psychicznym i fizycznym krok po kroku, przy wsparciu odpowiednich specjalistów, może przynieść znaczną poprawę.