dzień dobry, czy poradnia prywatna która przyjmuje na NFZ może jednemu z rodziców odmówić spotkań z

3 odpowiedzi
dzień dobry, czy poradnia prywatna która przyjmuje na NFZ może jednemu z rodziców odmówić spotkań z psychologiem czy fizjoterapeuta który ma zajęcia z synem? Za każde takie spotkanie gdy chcę się dowiedzieć o postępach syna za zajęciach tam to mam płacić 150zł jednorazowo. Mam pełne prawa rodzicielskie .
Dzień dobry,
jeżeli syn (będący osobą niepełnoletnią) jest objęty wsparciem psychologicznym przez poradnię, która świadczy usługi w ramach NFZ kontakt ze specjalistą prowadzącym nie powinien być dodatkowo płatny. Priorytetem oddziaływań psychologicznych jest dobro pacjenta (syna). Aby zapewnić możliwie najlepszą oraz najbardziej efektywną formę wsparcia wielokrotnie niezbędny jest kontakt z rodzicami. Natomiast jeśli chodzi o kwestię "dowiedzenia się o postępach syna" - każdy psycholog zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej w związku z czym nie może dzielić się tym co wnosi pacjent podczas sesji. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, specjalisty lub osoby trzeciej. Najlepszą miarą postępów jest obserwacja zachowania lub bezpośrednia rozmowa z podopiecznym oraz poznanie jego opinii co do wartości spotkań.

Pozdrawiam,
Jacek Jankowski

Dzień dobry

Specjalista, który ma zajęcia z Pani synem nie powinien odmówić spotkań z rodzicem/ rodzicami. Pani/Pana zaangażowanie oraz zainteresowanie postępami syna to duża zaleta i jednocześnie może mieć znaczący i pozytywny wpływ na korzyści płynące z tych spotkań. Proszę o tym pamiętać, ponieważ to coś, co zasługuje na docenienie. Proszę natomiast pamiętać, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że nie może on informować o treści spotkań i poruszanych na nich tematach. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życiu lub zdrowia pacjenta/klienta lub innych osób - wtedy tajemnica zawodowa nie obowiązuje.
Warto natomiast zapytać syna i poznać jego perspektywę na temat spotkań ze specjalistą. Chętne uczestnictwo syna w spotkaniach może być dobrym prognostykiem i może ukoić Pani/Pana niepokój.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry, jeśli syn wyrazi zgodę, może na wizytę lekarską zabrać osobę towarzyszącą - dotyczy to każdego Pacjenta w każdym wieku. Zatem jeśli chodzi o fizjoterapię, jeśli tylko syn wyrazi zgodę, rodzic może przyjść z nim na wizytę i dowiedzieć się o postępach w leczeniu. Dodatkowo może mieć to wartość dodaną w postaci zwiększenia świadomości rodziców i lepszej współpracy z synem pomiędzy sesjami. W przypadku psychologa sprawa będzie trochę bardziej skomplikowana, gdyż to czy i kiedy rodzic może być włączony na sesję terapeutyczną swojego dziecka zależy zarówno od terapeuty jak i Pacjenta. Zachęcam, aby najpierw porozmawiać z synem o tym, jak odbiera terapię, jak współpracuje mu się z danym terapeutą i czy chciałby na przykład, żeby Pan/Pani dołączył/a do niego na jakimś spotkaniu. Jeśli wyrazi zainteresowanie tym pomysłem, można zwrócić się do terapeuty z zapytaniem, kiedy byłby najlepszy moment, aby obecność rodzica przyniosła dodatkową korzyść terapeutyczną. Wszystkiego dobrego dla Państwa!