Dzień dobry, czy przy chorobie refluksowej można spożywać kiszonki? Choroba w trakcie leczenia mesop

3 odpowiedzi
Dzień dobry, czy przy chorobie refluksowej można spożywać kiszonki? Choroba w trakcie leczenia mesopralem, predoxem i famogastem.
Nastąpiła poprawa, utrzymuje dietę lekkostrawna.
Dzień dobry! Przy chorobie refluksowej spożywanie kiszonek może być kwestią indywidualnej tolerancji. Kiszonki, mimo że są zdrowe i wspierają mikrobiotę jelitową, mogą być kwaśne i w niektórych przypadkach nasilać objawy refluksu, szczególnie jeśli są jedzone w dużych ilościach. Jeśli zauważasz poprawę i stosujesz dietę lekkostrawną, możesz spróbować wprowadzać kiszonki stopniowo, w niewielkich porcjach (np. kilka łyżeczek dziennie), obserwując reakcję organizmu. Jeżeli nie wywołują pieczenia w przełyku czy innych dolegliwości, mogą być bezpiecznie spożywane jako uzupełnienie diety. Jednak w przypadku nasilenia objawów refluksu lepiej ich unikać i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry to bardzo indywidualna sprawa, proszę obserwować swój organizm. Pozdrawiam
Według przeglądu informacji, indywidualna tolerancja na kiszonki przy chorobie refluksowej może być różna. Choć kiszonki są generalnie zdrowe i wspierają mikrobiotę, osoby z refluksem powinny uważać, ponieważ niektóre produkty kiszone mogą nasilać objawy. Najważniejsze jest, aby przestrzegać zalecanej diety lekkostrawnej oraz unikać produktów i potraw, które mogą pogarszać objawy refluksu, takich jak tłuste, odsmażane i ciężkostrawne potrawy. Ponieważ u Pana nastąpiła poprawa przy stosowaniu diety lekkostrawnej, to rozpoczęcie spożywania kiszonek powinno być stopniowe i uważne, aby sprawdzić, czy nie powodują nasilenia objawów. Należy sibie obserować i wprowadzić 1 dzień ogórki kiszone np. jako zupa ogórkowa mało kwaśna, odczekać 3 dni i zapisać objawy i pozostać w stałej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.