Dzień dobry, czy przy złamaniu kostki i założonym gipsie tydzień temu można robić cokolwiek aby przy

2 odpowiedzi
Dzień dobry, czy przy złamaniu kostki i założonym gipsie tydzień temu można robić cokolwiek aby przyspieszyc gojenie? Np. ruszac palcami, napinac mięśnie uda, łydki, łykać suplementy?
Dzień dobry, oczywiście że tak, należy jak najszybciej wdrożyć program rehabilitacji. Wzmocnienie siły mięśniowej, zwiększania zakresów ruchomości, taping (po złamaniu kostki po zdjęciu gipsu, najczęściej aplikacja drenażowa), mobilizacja tkanek i blizn (jak są) itp. itd.
Polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty aby dokładnie dobrać metody i techniki pracy.

Witam,
Owszem można a nawet trzeba ruszać palcami napinać mięśnie,
ale przede wszystkim / jeśli to możliwe i nie sprzeczne z zaleceniami lekarza/, najlepiej codziennie przez 3- 4 tygodnie nie mniej niż 30 min. pola magnetytcznego w gipsie !!!. To przyspieszy znacznie zrost kości. Po wyjęciu z gipsu mocniejszy zrost ułatwi progresywną rehabilitację, tym samym skróci znacznie jej czas. W pierwszych 2-4 tygodniach oprócz tego co będzie możliwe do zrobienia w ramach rehabilitacji, proszę "walczyć" o masaż wirowy zimnej wodzie łączony z ćwiczeniami ruchomości kostki we wszystkich płaszczy
nach.
Jest to najlepszy zabieg na stany po złamaniach kostki.
Reszta cokolwiek by to nie było jest też ważna i potrzebna. Masaż wirowy przyspiesza gojenie i zapobiega utrwalaniu się obrzęków kostki, które towarzyszą nam często przez wiele m-cy a nawet lat, szczególnie w drugiej połowie dnia i wieczorem. Moje doświadczenia są bezcenne, bo praktykowane na sobie po przejściu bardziej skomplikowanych urazów tej okolicy.