Dzień dobry, czy psychoterapeuta może zakończyć terapię z pacjentem w sytuacji, gdy przez wiele mies

3 odpowiedzi
Dzień dobry, czy psychoterapeuta może zakończyć terapię z pacjentem w sytuacji, gdy przez wiele miesięcy pacjent nie robi żadnych postępów w terapii?
Dzień dobry,
Jeśli przez wiele miesięcy, np. ponad dwa lata (w zależności od modalności oraz kontraktu terapeutycznego), pacjent nie robi żadnych postępów i nie jest realizowany cel (cele) terapii, który ustalił wspólnie z terapeutą i które zaakceptował pacjent, to psychoterapeuta może zaproponować pacjentowi zakończenie z nim terapii.
Powinno jednak być to omawiane wcześniej z pacjentem (dobra praktyką jest okresowe, regularne omawianie realizacji celów i postępów w ich realizacji, gdyż cele mogą się zmieniać w trakcie procesu psychoterapii), aby pacjent poznał powody takiej propozycji a przede wszystkim miał szansę na własna refleksję na temat przyczyny takiego stanu (brak postępów). Z punktu widzenia psychoterapeuty nie jest etyczne prowadzenie w "nieskończoność" terapii jeśli nie są realizowane cele terapeutyczne i pacjent nie zgłasza / nie widzi postępów. Ale zdecydowanie to powinno być omawiane podczas sesji aby poznawać i wykluczyć obiektywne powody, które stoją na przeszkodzie w procesie psychoterapii.
Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz

Dzień dobry, psychoterapeuci kierują się najwyższym dobrem pacjenta/osoby w terapii. Do naszych obowiązków zawodowych i etycznych należy m.in.ocena swoich kompetencji i możliwości pomocy. Z różnych powodów konkretny psychoterapeuta w pewnych przypadkach nie potrafi udzielić pomocy (np.nie pracuje z osobami uzależnionymi). Czy podjęcie się lub kontynuowanie procesu terapeutycznego, w którym nie możemy pomoc jest etyczne i służy pacjentowi? Jeżeli odpowiedz brzmi „nie”, wskazujemy innego specjalistę.
Psychoterapeuta powinien udzielić wszystkich wyjaśnień pacjentowi i dać czas na oswojenie się z informacją oraz namiary na innych psychoterapeutów..