Dzień dobry, czy spadek potasu może imitować chorobę niedokrwienną serca podczas testu wysiłkowego?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, czy spadek potasu może imitować chorobę niedokrwienną serca podczas testu wysiłkowego? Kobieta, lat 38, po ablacji częstoskurczu nadkomorowego 10 lat temu. W dniu testu: potas 3,5, cholesterol LDL 3,0, homocysteina 7,0. "Wynik testu w protokole Bruce: zakończony w 1:20 minucie. Zakończone z powodu typowego bólu w klatce piersiowej- zamostkowego, gniotącego, który ustąpił w 2 minucie odpoczynku. Zarejestrowano obniżki odcinka ST, skośne w górę do 2 mm w II, III, aVF, do 1,5 mm w V5, V6. Test dodatni klinicznie, wątpliwy elektrokardiograficznie". Podczas testu w 1;20 miałam uczucie nagłego, bolesnego ukłucia w sercu-jakby prąd i bardzo duża męczliwość. Kilka godzin po teście bardzo złe samopoczucie, słabość, arytmia, ból w klatce- zrobiona wyniki i okazało się, że potas 3,5. Po podaniu kroplówki z potasem znaczna poprawa. Rozpoznanie szpitalne: inne postacie choroby niedokrwiennej serca do dgn inwazyjnej. Czy ten spadek potasu mógł mieć wpływ na rozpoznanie? Dziękuję za odpowiedź, Anna
Hipokalemia może dawać zmiany odcinka ST. Podobnie należałoby wykluczyć niedokrwistość. Należy powtórzyć próbę wysiłkową przy prawidłowym stężeniu potasu we krwi i wtedy ocenić czy wymaga Pani diagnostyki inwazyjnej czy też może w pierwszej kolejności angio-tomografii tętnic wieńcowych (która może być ambulatoryjna).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.