Dzień dobry, czy szczepienie na japońskie zapalenie mózgu i profilaktyka malarii są obecnie zalecane

1 odpowiedzi
Dzień dobry, czy szczepienie na japońskie zapalenie mózgu i profilaktyka malarii są obecnie zalecane dla osób podróżujących na tereny krajów takich jak Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka, Japonia, Chiny, Tajwan?
Dzień dobry,
Witam, jako specjalista chorób zakaźnych, mogę podać kilka ogólnych zaleceń dotyczących profilaktyki przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu (JEV) i malarii. Wszystko zależy od konkretnej trasy podróży, czasu trwania, sezonu i rodzaju działalności, jaką planujesz podjąć.

Japońskie Zapalenie Mózgu (JEV): Szczepienie na JEV jest zalecane dla osób, które będą przez długi czas przebywać w regionie endemicznym lub dla osób, które podróżują w okresach dużego ryzyka ekspozycji na wirus (tj. podczas sezonu deszczowego w wielu krajach azjatyckich), a także dla osób, które będą często przebywać na otwartym powietrzu, szczególnie wieczorami i nocami. W przypadku krótkotrwałych pobytów turystycznych w miejskich obszarach ryzyko zakażenia JEV jest zwykle niskie.

Malaria: Ryzyko malarii różni się w zależności od kraju i regionu. Na przykład w Tajlandii i Sri Lance ryzyko jest ogólnie niskie, ale jest istotne w niektórych rejonach, znacznie wyższe w niektórych częściach Kambodży i Wietnamu. Profilaktyka jest zwykle zalecana dla osób podróżujących do obszarów o wysokim ryzyku. Stosowane leki zależą od oporności malarii w danym regionie.

Podróżnicy powinni zawsze skonsultować się z lekarzem lub kliniką chorób tropikalnych kilka tygodni przed podróżą, aby uzyskać indywidualne porady dotyczące szczepień i profilaktyki przeciw malarii. Lekarz może uwzględnić indywidualne czynniki ryzyka, takie jak stany zdrowia, trasa podróży, czas trwania pobytu i sezon.

Dodatkowo, niezależnie od powyższych szczepień, podróżnicy powinni upewnić się, że są na bieżąco ze wszystkimi zalecanymi szczepieniami, takimi jak szczepienia przeciwko dur brzuszny, błonicy, tężcowi, polio i grypie, a także szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka) i szczepionka przeciwko wściekliźnie, jeśli istnieje ryzyko ekspozycji.

Pamiętaj, aby zawsze chronić się przed ukąszeniami komarów, które mogą przenosić wiele różnych chorób, nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, stosować repelenty i spać pod moskitierą, jeśli jesteś w obszarze, gdzie istnieje ryzyko ukąszeń komarów.

Pamiętaj, że te zalecenia mogą ulec zmianie, ponieważ sytuacja epidemiologiczna na świecie jest dynamiczna. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub ośrodkiem zdrowia podróżnika przed podróżą.




Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.