Dzien dobry, czy to prawda, że zółtko jaja utrudnia wchłanianie żelaza? Po co natura łaczy coś co ni

2 odpowiedzi
Dzien dobry, czy to prawda, że zółtko jaja utrudnia wchłanianie żelaza? Po co natura łaczy coś co nie ma racji bytu, czy to prawda, ze utrudnia też wchlanianie magnezu i wapnia? A ja do suplementacji magnezu a nastepnie wapnia jadlem glownie jajka, bo wydawalo mi sie, ze sa pokarmem neutralnym dla wchlanialnosci magnezu i wapnia, czy zatem zle jadalem?
Żółtko jaja zawiera substancje zwane foswitami, które mogą utrudniać wchłanianie pewnych minerałów, w tym żelaza. Mimo że jaja są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, foswity mogą wiązać się z żelazem, tworząc nierozpuszczalne kompleksy, co rzeczywiście może zmniejszać jego biodostępność. Jednakże, wpływ ten nie jest na tyle znaczący, aby całkowicie odradzać spożywanie jajek w diecie – kluczowa jest tu raczej zróżnicowana dieta i odpowiednie planowanie posiłków. Podobnie, choć żółtka mogą zawierać składniki, które w pewnym stopniu mogą wpłynąć na wchłanianie magnezu i wapnia, nie oznacza to, że jajka jako całość są "zabronione" przy suplementacji tych składników. W rzeczywistości, całościowy wpływ pokarmów na absorpcję minerałów jest złożony i zależy od wielu czynników, w tym od reszty diety. Jeśli chodzi o suplementację magnezu i wapnia, warto pamiętać, że dla optymalnego wchłaniania tych minerałów kluczowe może być ich przyjmowanie w różnych porach dnia lub zapewnienie odpowiedniego odstępu między spożyciem produktów bogatych w fityniany a suplementacją. Jednakże, jajka mogą być nadal częścią zbilansowanej diety, a ich spożywanie nie musi negatywnie wpłynąć na status minerałów, jeśli diety są odpowiednio zrównoważone i dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zacznijmy od żelaza. Niektóre badania sugerują, że białka zawarte w żółtku jaja mogą hamować wchłanianie żelaza, ale inne składniki jajka, takie jak witamina C, mogą przeciwdziałać temu efektowi. Ostatecznie wpływ jajek na wchłanianie żelaza może być zróżnicowany w zależności od całej diety i innych czynników.

Co do magnezu i wapnia, jajka zawierają nieco magnezu, ale nie są one bogatym źródłem tego minerału. Natomiast wapń jest obecny głównie w skorupce jajka, która nie jest zwykle spożywana. Zatem w przypadku magnezu i wapnia, jajka nie są kluczowym źródłem tych składników, a ich wpływ na wchłanianie może być ograniczony.

Natura nie zawsze łączy składniki pokarmowe w taki sposób, aby optymalizować ich przyswajalność. Wiele zależy od ewolucyjnych procesów, środowiska, dostępności pokarmów i innych czynników. Jajka są bogatym źródłem wielu innych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy A, D, E, K, B12 i innych, więc są one nadal wartościowym elementem diety.