Dzień dobry. Czy żelazo we krwi podnosi płytki krwi jeśli są za niskie ?

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Czy żelazo we krwi podnosi płytki krwi jeśli są za niskie ?
Dzień dobry, ilość i jakość płytek krwi jest powiązana z poziomem żelaza we krwi ale nie tylko. Ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu płytek krwi, odgrywają również witaminy D3, B9 a zwłaszcza B12. Warto zatem sprawdzić ich poziom we krwi i na tej podstawie ustalać dietę i ewentualną suplementację. Do obniżonego poziomu płytek krwi mogą się również przyczyniać utrzymujące się infekcję lub stany zapalne. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niskie poziomy płytek krwi (trombocytopenia) mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym niedoborami żywieniowymi, chorobami autoimmunologicznymi, infekcjami, chorobami wątroby, czy stosowaniem niektórych leków. Żelazo we krwi odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek, ale jego wpływ na poziom płytek krwi jest mniej bezpośredni. Witamina B12 i kwas foliowy: Te witaminy również są istotne dla produkcji krwinek. Niedobory tych witamin mogą prowadzić do anemii i zaburzeń w liczbie płytek krwi.
Dzień dobry!

Żelazo nie działa bezpośrednio na podniesienie liczby płytek krwi (trombocytów). Jednak żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek i w ogólnym zdrowiu układu krwiotwórczego. Niski poziom żelaza może prowadzić do anemii, co może pośrednio wpływać na poziom płytek krwi. Jeśli masz niskie płytki krwi, przyczyną może być wiele czynników, takich jak niedobory witamin, choroby autoimmunologiczne, infekcje czy zaburzenia szpiku kostnego. Suplementacja żelazem może być wskazana, jeśli jest potwierdzony niedobór, ale sama w sobie nie jest gwarancją wzrostu liczby płytek krwi. Warto skonsultować się z lekarzem, aby zidentyfikować przyczynę niskiego poziomu płytek i dobrać odpowiednie leczenie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.