Dzień dobry. Dlaczego antydepresanty powodują wzrost masy ciała? Czy to przyczyna wzrostu apetytu (

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Dlaczego antydepresanty powodują wzrost masy ciała? Czy to przyczyna wzrostu apetytu ( po prostu nadwyżka kaloryczna), czy następuje po prostu spowolnienie metabolizmu? Jaki to dokładnie mechanizm?
Dzień dobry,
za wzrost masy ciała odpowiada dodatni bilans energetyczny diety. Ze względu na to, że antydepresanty mogą powodować poprawę apetytu, przez co łatwiej jest zjeść większą ilość kalorii, niż potrzebujemy, będzie się wiązało ze wzrostem masy ciała.
Ciekawostką jest to, że odpowiednią dietą, możemy wesprzeć leczenie tymi środkami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
Nie każdy lek z tej grupy będzie podnosić masę ciała. Niektóre z nich poprzez blokowanie receptorów serotoniny, dopaminy i histaminy zwiększają w ten sposób apetyt. Kolejnym mechanizmem poprzez który te leki podnoszą masę ciała jest ingerencja w metabolizm glukozy i wydzielanie insuliny. Substancje czynne takie kwas walproinowy, karbamazepina i lit spowalniają tempo spoczynkowej przemiany materii. Przybieranie na wadze spowodowane przyjmowaniem lekarstw jest złożonym procesem.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz
Antydepresanty mogą powodować wzrost masy ciała z kilku powodów:

Zwiększony apetyt: Niektóre antydepresanty, takie jak tricykliki i mao inhibitors, mogą powodować zwiększony apetyt i pragnienie jedzenia.

Spowolnienie metabolizmu: Antydepresanty, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), mogą powodować spowolnienie metabolizmu i zwiększenie masy ciała.

Retencja wody: Niektóre antydepresanty, takie jak tricykliki, mogą powodować retencję wody w organizmie, co może prowadzić do wzrostu masy ciała.

Zmiany hormonalne: Antydepresanty, takie jak SSRI, mogą powodować zmiany hormonalne, które mogą mieć wpływ na masę ciała i utrzymanie wagi.

Zmiany w stresie: Antydepresanty mogą pomagać w regulacji hormonów stresu, takich jak kortyzol, co może prowadzić do zmian w utrzymaniu masy ciała.

Podsumowując, wzrost masy ciała podczas przyjmowania antydepresantów może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak zwiększony apetyt, spowolnienie metabolizmu, retencja wody, zmiany hormonalne i zmiany w hormonach stresu. Należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat możliwych skutków ubocznych konkretnego antydepresantu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.