Dzien dobry, do tej pory wydawało mi, się, że witaminy w rozpuszczalne w tłuszczach, tzw adek mozna

2 odpowiedzi
Dzien dobry, do tej pory wydawało mi, się, że witaminy w rozpuszczalne w tłuszczach, tzw adek mozna brać razem do 1 posilku, a niektore zrodla podaja ze np wit e nie nalezy łaczyć z d ani z k, to jak to w koncu jest i dlaczego kazde zrodlo podaje co innego, komu w takim razie zawierzyć, nie rozumiem takiej sytuacji. Mozna to porownać do 2 lekarzy, gdzie 1 z nich upieralby sie przy leczeniu grypy antybiotykiem
Rzeczywiście, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, znane jako A, D, E, K, mogą być spożywane razem z posiłkiem zawierającym tłuszcze, aby zwiększyć ich wchłanianie. Jednak w przypadku występowania niedoborów określonych witamin lub specyficznych potrzeb zdrowotnych, może być zalecane przyjmowanie niektórych z nich osobno. Powodem tego jest fakt, że witaminy te mogą rywalizować o wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Na przykład, witamina E może wpływać na wchłanianie witaminy K, a wysokie dawki witaminy A mogą zaburzać wchłanianie witaminy D. Wskazane jest, aby w sytuacjach specyficznych niedoborów lub na podstawie indywidualnych zaleceń lekarskich, dostosować sposób przyjmowania tych witamin. Zdania na temat łączenia tych witamin mogą się różnić w zależności od aktualnych badań i stanowisk różnych specjalistów. Dlatego najlepszym podejściem jest konsultacja z dietetykiem lub lekarzem, który zna Twój indywidualny stan zdrowia i może dostosować zalecenia do Twoich potrzeb. W kwestii zaufania źródłom, zalecam opieranie się na wiarygodnych publikacjach naukowych oraz zaleceniach specjalistów z doświadczeniem w dziedzinie dietetyki i medycyny.

W przypadku suplementacji dużej ilości witamin lub minerałów, zawsze wystąpi problem z ich wchłanianiem. Szlaki ich wchłaniania bowiem są często te same, zatem będą ze sobą konkurować. Najlepiej stosować terapię etapową i przyjmować suplementy w zależności od poziomu ich niedoboru w połączeniu z odpowiednio i indywidualnie zbilansowaną dietą tak aby dodatkowo wspomóc ich wchłanianie.