Dzień dobry, Jak radzić sobie z samotnością w ciąży? Jestem w kolejnej ciąży, staraliśmy się z męż

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Jak radzić sobie z samotnością w ciąży?
Jestem w kolejnej ciąży, staraliśmy się z mężem dwa lata o kolejne dziecko. Mąż się cieszy, ja też, ale moja rodzina jest sceptyczna (po co kolejne dziecko, mało masz problemów?), ma dużo swoich problemów (z Tatą nie mam kontaktu a Mama mieszka daleko i jest bardzo oceniająca). Rodzina męża też się cieszy, ale nie mamy z nimi mocnej więzi. Obecne dzieci wychowujemy sami, bez wsparcia czy pomocy (widujemy się z bliskimi na święta i różne okazje, ale nie opiekują się dziećmi np żebyśmy mogli wyjść z domu razem z mężem, mimo, że mieszkają ulicę obok).
I wiem, że wszyscy są generalnie nam życzliwi, ale czasem jest mi bardzo ciężko i chciałabym, żeby jakaś "mama" mnie przytulila, czy pogłaskała po głowie i powiedziała, że wszystko będzie dobrze. Nie mam z kim świętować kolejnych "etapów" ciąży, czy komu się pożalić że jest mi źle, albo że obawiam się o złe wyniki w ciąży. Moja jedyna Przyjaciółka jest bezdzietna i kompletnie nie rozumie moich problemów. Ja wiem ze to moja ciąża a nie ich, ale jednak jest mi przykro. Czuję się bardzo samotnie otoczona obojętnym ludźmi.
Wiem też, że po porodzie będę "zdana na siebie" nikt nie przyjdzie mi popilnować dziecka, żebym mogła wziąć prysznic czy się przebrać.
Jak się w tym nie pogrążać i radzić sobie z tą samotnością?
Dzień dobry,

to naturalne, że mierząc się z życiowymi wyzwaniami szukamy wsparcia. Tak samo naturalne jest, że przeżywając radość poszukujemy osób, z którymi chcemy ją dzielić. Pisze Pani o poczuciu samotności. Zastanawiam się, jak w obecnej sytuacji wygląda Pani relacja z mężem? W jaki sposób dzielicie się obowiązkami, czy przygotowujecie się wspólnie na pojawienie się kolejnego Członka Rodziny? Wspólne omawianie i dzielenie się troskami, obawami w relacji może odgrywać bardzo ważną rolę. Oboje rodziców potrzebuje swojej własnej przestrzeni na chwilę oddechu i ważne, żeby rozważyć sposób, w jaki razem możecie Państwo o to zadbać. Można zastanowić się również, czy istnieje możliwość dołączenia do grup dla rodziców bądź mam, czy to w okolicy czy to wirtualnie. Nasze oczekiwania wobec innych nie muszą być przez nich spełniane, natomiast mówienie o swoich potrzebach pozwala nam na zwiększenie szansy na ich realizację.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Poszukiwanie wsparcia wśród innych przyszłych mam może pomóc w radzeniu sobie z poczuciem samotności. Dołączenie do grup dla kobiet w ciąży lub uczestnictwo w szkole rodzenia pozwoli na nawiązanie nowych znajomości i dzielenie się doświadczeniami. Otwarte rozmowy z mężem o swoich uczuciach mogą wzmocnić Waszą więź i ułatwić wspólne poszukiwanie rozwiązań. Konsultacja z psychologiem lub terapeutą może również pomóc w radzeniu sobie z emocjami i poprawie samopoczucia. Dbanie o siebie poprzez realizację własnych pasji, relaks czy aktywność fizyczną dostosowaną do ciąży może pozytywnie wpłynąć na nastrój. Planowanie wsparcia po porodzie, na przykład poprzez zatrudnienie opiekunki na kilka godzin w tygodniu lub poproszenie zaufanej osoby o pomoc, może także przynieść ulgę.
Dzień dobry!
Z tego co czytam rozumiem, że jest Pani w wyjątkowo trudnej sytuacji, kiedy odczuwa Pani mieszane uczucia. Z jednej strony ekscytuje się Pani ciążą, wyczekuje drugiego dziecka, a z drugiej strony brakuje Pani kogoś, kto razem z Panią świętowałby, drugiej kobiety, która rozumiałaby przez co Pani przechodzi. Pańskie poczucie niezrozumienia jest zupełnie normalne! W tej sytuacji może Pani rozważyć dołączenie do grupy wsparcia dla młodych mam lub do facebookowej grupy, gdzie przyszłe mamy mogą nawiązywać więzi z kobietami w podobnej sytuacji. Proszę zastanowić się, czy nie warto porozmawiać już teraz z mężem, że będzie Pani potrzebowała po porodzie wsparcia osoby, która zaopiekuje się noworodkiem, a Pani zyska chwilę dla siebie. W sytuacji, w której czuje się Pani osamotniona lub czuje Pani potrzebę "poukładania sobie w głowie" tej sytuacji w bezpiecznej przestrzeni, pomocna i użyteczna może okazać się wizyta u psychologa.
Rozumiem, że mimo radości z kolejnej ciąży czuje się Pani samotna i brakuje Pani wsparcia emocjonalnego, które mogłoby złagodzić tę drogę. Potrzebuje Pani wsparcia i bliskości, takiego potwierdzenia, że jest w porządku mieć obawy, czuć czasem zmęczenie i potrzebować „mamy”, która mogłaby Panią otulić i wesprzeć. Tego rodzaju wsparcie jest ważne, zwłaszcza gdy oczekuje się dziecka i mierzy z trudami codzienności oraz emocjonalnym obciążeniem związanym z opieką nad rodziną. To naturalne, że w tych chwilach chce się mieć bliską osobę, która rozumie, jest przy nas i dodaje otuchy.

W tej sytuacji może warto poszukać grupy wsparcia dla mam w ciąży lub spotkań, które pozwolą Pani być w towarzystwie innych kobiet na podobnym etapie. Wielu mamom daje to ukojenie, bo mogą dzielić się radościami, troskami i po prostu być wysłuchane. Istnieją też grupy online, które mogą stać się źródłem wsparcia, gdy trudno znaleźć takie osoby w bliskim otoczeniu. Warto też rozważyć zaangażowanie męża w takie wspólne chwile celebrowania etapów ciąży – jeśli np. słyszy, że chciałaby Pani mieć kogoś, kto wesprze i pomoże cieszyć się tymi chwilami, może wspólne wyjście, wieczorne rozmowy o ciąży lub nawet codzienne drobne rytuały pomogą mu bardziej świadomie uczestniczyć w tej drodze.

Jeśli jednak poczucie samotności jest trudne do przezwyciężenia, dobrze jest też porozmawiać o swoich uczuciach z terapeutą, który pomoże Pani przepracować te emocje. Warto pamiętać, że dbałość o siebie i poszukiwanie wsparcia jest naturalnym krokiem, który pomoże Pani zachować równowagę i znaleźć siłę na ten czas i na to, co przyniesie przyszłość po narodzinach dziecka.

Eksperci

Krzysztof Korona

Krzysztof Korona

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

Kraków

umów wizytę
Jacek Pasternak

Jacek Pasternak

Psycholog

Rzeszów

Wojciech Gruszczyński

Wojciech Gruszczyński

Psychiatra, Psycholog

Łódź

Witold Wilusz

Witold Wilusz

Psychiatra, Internista, Psycholog

Krosno

Bohdan Wasilewski

Bohdan Wasilewski

Psychiatra, Psychoterapeuta

Warszawa

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 1 pytań dotyczących: grupa wsparcia dla kobiet w ciąży i mam małych dzieci
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.