Dzień dobry, jaka jest różnica pomiędzy "Opinia psychologiczna" a "Ocena stanu psychicznego"? Potr

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
jaka jest różnica pomiędzy "Opinia psychologiczna" a "Ocena stanu psychicznego"?
Potrzebuję oceny mojego stanu psychicznego (po badaniach/testach psychologicznych).

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ocenę stanu psychicznego robi psychiatra rutynowo przy konsultacji pierwszej np na izbie przyjęć, chodzi o zorientowanie osoby co do niej samej i rzeczywistości oraz inne cechy stanu psychicznego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oceny stanu psychicznego dokonuje lekarz, psycholog lub psychoterapeuta - jest to opis stanu, w jakim pacjent znajduje się w chwili kontaktu ze specjalistą. Ocena stanu psychicznego obejmuje na przykład orientację pacjenta względem czasu, miejsca i własnej osoby, napęd psychoruchowy, ekspresję emocji, nastrój czy funkcje poznawcze.
Opinia psychologiczna jest natomiast głębszą analizą wybranego aspektu funkcjonowania pacjenta, zazwyczaj sporządzaną w oparciu nie tylko o wywiad czy obserwację, ale również testy psychometryczne. Zebranie materiału potrzebnego do sporządzenia opinii psychologicznej zazwyczaj wymaga kilku spotkań z pacjentem, po których psycholog interpretuje wyniki uzyskane podczas pomiaru psychometrycznego i w odniesieniu do celu, w jakim opinia ma być sporządzona - formułuje wnioski.
Dzień dobry,
"Opinia psychologiczna" i "Ocena stanu psychicznego" różnią się zakresem i przeznaczeniem. Opinia psychologiczna to szczegółowy dokument zawierający analizę wyników badań psychologicznych, dotyczący różnych aspektów funkcjonowania psychicznego osoby. Może być używana w kontekście sądowym, edukacyjnym lub zawodowym i zawierać rekomendacje dotyczące dalszych działań. Ocena stanu psychicznego koncentruje się na bieżącym stanie zdrowia psychicznego, obejmującym stan emocjonalny, procesy myślowe i funkcjonowanie poznawcze, często stosowana w medycznych diagnozach.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.