Dzień dobry. Jaki lekarz mi pomoże, L2-3 i L3-4 uwypuklenia krążków międzykręgowych typu "bulging,

7 odpowiedzi
Jaki lekarz mi pomoże, L2-3 i L3-4 uwypuklenia krążków międzykręgowych typu "bulging, wysokość istotnie obniżona. Na poziomie L4-5 i L5-S1 szerokie, pośrodkowe, powięzadłowe przepukliny krążków międzykręgowych sięgają do kanału kręgowego na głębokość 5-6 mm uciskają korzenie nerwowe w zachyłkach bocznych zwężają otwory międzykręgowe. Stenoza w otworach międzykręgowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tych poziomach zwężony do 11 mm-stenoza względna. Zmiany degeneracyjne krążków - obniżenie wysokości, sygnału w T2, objaw próżniowy. Zwyrodnienie tłuszczowe przykrążkowych części trzonów L4 L5. Osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów. Guzki Schmorla płytek granicznych.
Polineuropatia demielinizacyjna czuciowo-ruchowa. Cukrzyca z powikłaniami: makroangiopatia cukrzycowa, cukrzycowa choroba nerek. Choroba niedokrwienna serca, stan po angioplastyce gałęzi PL PDA z implantacją dwóch stentów DES -06.2013 r. Przewlekła niewydolność wieńcowa klasa I. Niedoczynność tarczycy. Dna moczanowa. Celiakia. Nadciśnienie tętnicze.
Do jakiego lekarza powinnam się udać.
Dzień dobry,

należałoby przede wszystkim doprecyzować jakie są Pani objawy. Korelacja wyników badań radiologicznych i badania klinicznego jest niska w przypadku kręgosłupa. Jeśli objawy wskazują na zabieg operacyjny (zaburzenia trzymania moczu, opadająca stopa etc.) to proszę zgłosić się do neurochirurga. Jeśli natomiast objawy tego typu nie występują to najbardziej pomocny będzie fizjoterapeuta. W obu przypadkach decyzja do kogo się udać powinna być poprzedzona kompletnym badaniem klinicznym.

Pozdrawiam
Tomasz Kuligowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najpierw polecałabym udać się do fizjoterapeuty, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad i zdiagnozować jak poważny jest problem pod kątem neurologicznym i nie tylko. Po badaniu fizjoterapeutycznym jeśli fizjoterapeuta będzie zaniepokojony wynikiem diagnozy dobrze skonsultować i poradzić się chirurga, który zajmuje się stricte operacjami kręgosłupa. Na podstawie tych dwóch diagnoz zostanie określone czy rzeczywiście jest potrzeba leczenia operacyjnego, czy uda się fizjoterapią poprawić stan. W wielu przypadkach badania obrazowe i ich opis gdzie wydaje się, że tylko operacja uratuje, są nad wyraz interpretowane i badanie fizjoterapeutyczne wskazuje na zmiany możliwe do leczenia bezoperacyjnego. Proszę pamiętać, że zoperować zawsze można. Pozdrawiam i życzę trafienia na dobrego fizjoterapeutę.
Witam. Konieczne byłoby kompleksowe zajęcie się problemem: internista, diabetolog oraz fizjoterapeuta. Te 3 kierunki diagnostyki i terapii byłyby wskazane. Pozdrawiam Marcin Jankowski
Dzień do rysowania to zależy w jakim wieku Pani jest. Jeśli powyżej 65 to może do geriatry żeby skoordynował leczenie bo widzę że dużo chorób jest współistniejących i wzajemny efekt leków może się nakładać na siebie dając negatywne skutki.
Dzień dobry, rozumiem, że problemem jest przewlekły ból o mieszanym charakterze,związany z towarzyszącymi chorobami ...W przedstawionej sytuacji zdrowotnej wszelakie leczenie operacyjne obarczone może być znacznym ryzykiem powikłań;czy jest ono konieczne, zależy od wyników badań przedmiotowego i podmiotowego przeprowadzonego przez lekarza.Mimo licznych obciążeń internistycznych , jeżeli ból jest problemem, można go opanować , ale wymaga to specjalistycznej opieki lekarskiej.
Spróbowac najpierw u fizjoterapeuty, jeżeli nie będzie poprawy, wtedy pomoc lekarska.
Z krótkiego opisu badań i chorób może wynikać, że problemem Pani jest ból kończyn dolnych, który wynika ze współistniejącej polineuropatią stenozy kanału kręgowego oraz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Głównym objawem polineuropatii jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

Eksperci

Adrian Wawrzyniak

Adrian Wawrzyniak

Fizjoterapeuta

Szczecin

Jędrzej Pakólski

Jędrzej Pakólski

Fizjoterapeuta

Kraków

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Juliusz Jabłonski

Juliusz Jabłonski

Fizjoterapeuta

Łódź

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 300 pytań dotyczących usługi: bóle kręgosłupa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.